Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Kudy kam? Průvodce vaším volným časem

Sedím v hostinci Club ve Velkém Šenově a koukám, jak si hosté prohlížejí výstavu historických fotografií tohoto města. Až dopijí, mohou vyjít ven a porovnat, jak se městečko změnilo. Chvílemi to vypadá, že ne moc, při podrobné prohlídce jsou ale změny výrazné, až to zarazí. Jinak se na obrázky dívá někdo, kdo sotva přišel, a jinak ten, kdo si v sobě nese osobní historii s obrázky spojenou.

Výstava bude otevřená minimálně do konce prázdnin, a to každý den. Máte někde podobně exponovanou výstavní síň?

Stodolec u Chřibské zatím poněkud unikal naší pozornosti, ale chystáme se tam kvůli pokračování našeho koňského miniseriálu »Kde najdete koňský hřbet, z kterého je vidět svět.« I tam se občas taky hrává, takže 29. července na jazz. Kapela Big Easy začíná po osmé večer.

Až pojedete na nákup do Drážďan, a věřím, že po zvýšení DPH na potraviny se tam uvidíme každou chvíli, zastavte se v Muzeu Hygieny na výstavě Obrazy lidského ducha v umění a vědě. Tu je krátký vysvětlující text ze stránek muzea: Německé Muzeum Hygieny připravuje ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně velkou tematickou výstavu »Images of the Mind – Obrazy lidského ducha«. Na rozhraní mezi uměleckým a přírodovědným zobrazováním nabízí výstava pestrý portrét těžko uchopitelných mentálních fenoménů. Návštěvníci dostanou jedinečnou příležitost nahlédnout do topografie lidských duševních schopností.

Historická i novodobá, umělecká i přírodovědná vyobrazení dokládají, jak se v průběhu staletí proměňovaly naše představy o vědění. Jak ovšem na jejich pozadí máme hodnotit obrazy, vyvolané moderními zobrazovacími metodami?

Výstava kriticky přehodnocuje obecně tradovaný rozpor mezi »vědeckými« a »uměleckými« obrazy a hodnotami. Zároveň vykresluje mnohovrstevný obraz člověka a jeho chápání sebe sama.

Kdo zná projekty této instituce, nepochybuje, že se bude jednat o významnou událost. Výstava potrvá od 23. července do konce října, kdy se přesune do Brna. Ale do Brna je to pro nás přeci jenom z ruky.

Minule jsme tu informovali, že tradiční Kyjovský festiválek nebude a namísto něj se bude konat Nekyjovský mejdan. V sobotu 23. července tak uvidíte v Doubici na Fabrice rokycanskou partu Budulínek, hardcore Face of reality z Polska a Maracash orchestra z eNDééer. Festival malý, ale mezinárodní.

A potom už jenom Čtverec 13. srpna. Hostitelé Krleš a třeba skvělý Kiss Revival nebo Krucipüsk.

Marek Douša

Tisk Tisk | E-mail E-mail