Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Pošta chce po sto letech opustit svou budovu

Česká pošta v Rumburku uvažuje o změně sídla. Po téměř sto osmi letech se tak chystá opustit svou mateřskou budovu a hledá zázemí v jiných prostorách. Rumburk ale bez pošty nezůstane.

Historická budova Poštovního úřadu v Rumburku, vybudovaná v letech 1903 až 1904, která patří v myslích Rumburáků neodmyslitelně k rumburské poště, zřejmě osiří prázdnotou. Vedení pošty uvažuje o změně sídla. Podle tiskové mluvčí České pošty Marty Selicharové jsou hlavními důvody finance. „Tato budova je pro potřeby současné rumburské pošty příliš velká, příliš členitá a její provoz je příliš drahý. Proto hledáme prostory, které by více vyhovovaly našim potřebám, a to jak z hlediska provozu, tak i z hlediska finanční náročnosti,“ uvedla tisková mluvčí. Dodala také, že vedení pošty již jednalo s některými vlastníky rumburských nemovitostí o možnostech pronájmu. Podle některých informací by jednou z možností mohlo být umístění pošty v přízemních prostorách hotelu Lužan na Lužickém náměstí. Marta Selicharová však tuto informaci nechtěla komentovat. „Je předčasné hovořit o jakékoliv lokalitě. Veškerá jednání jsou otevřená a nic není jisté. Pokud by doopravdy došlo ke stěhování, tak nejdříve v příštím roce,“ uvedla.

Vlastníkem budovy bývalého Poštovního úřadu v Rumburku již dávno není Česká pošta, ale společnost Immotel z Prahy, která se zabývá pronájmem a prodejem nemovitostí po celé České republice. Na svých internetových stránkách nabízí k pronájmu kancelářské prostory v této budově za 75 korun za metr čtverečný.

Jaký bude další osud České pošty v Rumburku, ale i její historické budovy, je zatím těžko předpověditelné.

Rumburská pošta v proměnách času

Rumburk byl prvním městem v širokém okolí, a to až k Jablonnému v Podještědí, kde byla vybudována jedna z prvních c.k. poštovních stanic v tehdejším Rakousku – Uhersku. Stalo se tak 1. srpna 1777 z popudu velkoobchodníka Antona Salamona. V roce 1802 byl Rumburk jedním z 95 českých měst vybavených poštovní stanicí a sběrnou zásilek. V roce 1880 se zdejší pošta, nejstarší ve Šluknovském výběžku, spojila s telegrafním úřadem a v roce 1892 byly její služby rozšířeny o telefon. Původní budova Poštovního úřadu v Rumburku byla v Radniční ulici, ale v roce 1904 se přestěhovala do nově vybudované budovy v tehdejší Rudolfově ulici, dnešní ulici Františka Nohy, která více vyhovovala masivnímu nárůstu poptávky po jejích službách.

posta1

Historická budova České pošty, vybudovaná na začátku 20. století, změnila po více jak sto letech svého vlastníka a účel, pro který byla postavena. Společnost Česká pošta chce svou domovskou základnu v příštím roce opustit.

Tisk Tisk | E-mail E-mail