Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rumburk v boji s dlužníky nepoleví

Rumburk • Zadlužování Čechů již několik let rychle narůstá. Češi se naučili žít na dluh. Problém ovšem je, že se nenaučili své dluhy splácet.

Tento negativní trend je zřejmý i ve statistikách Městského úřadu v Rumburku, který eviduje rekordní nárůst pohledávek za poslední tři roky. Lidé dluží za všechno – za nájmy, za popelnice, za poplatky na psa, za nezaplacené pokuty.

Ke konci roku 2009 evidovala rumburská radnice 191 dlužníků, jejichž dluh dosahoval tehdy výše 1,8 milionu korun. O rok později narostl počet dlužníků na 274 a jejich celkový dluh na 2,63 milionu korun. K pololetí letošního roku eviduje radnice celkem 498 dlužníků a dluh v celkové rekordní výši 4,555 milionu korun.

Vymáhání těchto dluhů je velmi náročné a Útvar pro vymáhání pohledávek (ÚVP) se tak má co činit. V roce 2009 se mu podařilo vydobýt celkem 400 tisíc korun od 64 osob. Loňský rok byl úspěšnější a do rumburské kasy se vrátil více než milion korun od 191 dlužníků.

V některých případech však byl ÚVP nucen přikročit i k nepopulárním opatřením a připojit se do insolvenčního řízení. V minulém roce k tomuto kroku ÚVP přistoupil třikrát kvůli částce necelých 21 tisíc korun. Letos bojuje ve třech dalších insolvenčních řízeních o necelých 40 tisíc korun.

Tisk Tisk | E-mail E-mail