Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Staroruské zpěvy 15. a 16. století

Účinkuje Moskevský patriarchální sbor – Drevnerusskij Raspev

Pojďte, pokloňme se

Anatolij Grindenko – dirigent (Rusko)

moskva1 Mezinárodní hudební festival Lípa Musica oslaví v roce 2011 desáté výročí. K dnes již velmi renomovanému festivalu jsme se v uplynulých letech několikrát připojili a jeden ročník jsme ve Filipově dokonce zahajovali. V září 2011 se do Česka i do Filipova vrací na tři koncerty Moskevský patriarchální sbor, který vzbudil jeden z největších ohlasů našich koncertních sezón. Považujeme si za čest ho u nás znovu uvítat a přiblížit se v autentickém provedení ke kořenům staré ruské hudby.

Dvanáctičlenný sbor, založený v roce 1980 sbormistrem a muzikologem Anatolijem Grindenkem a studenty semináře a teologické akademie z města Sergiev Posad blízko Moskvy, představuje unikátní tvůrčí laboratoř, v níž se spojují badatelské a praktické aktivity. Klíčovými okruhy zájmu tohoto mužského souboru jsou obnova tradice starého ruského chrámového zpěvu a jeho návrat do chrámového provozu, rekonstrukce písma, ve kterém byly zaznamenány staré ruské rukopisy, jejich přepisy a nové uplatnění při bohoslužbách. Aktivity sboru přispěly zásadním způsobem k poznání, že v Rusku existuje jedinečná vokální polyfonie, která se neshoduje s ničím jiným na světě a že její kmenový repertoár byl v historii užíván při bohoslužbách již před začátkem 17. století. Sbor nabízí množství programů z tradiční ruské pravoslavné liturgie 15. a 16. století v jednohlasé i vícehlasé podobě, stejně jako mladší duchovní hudbu. V šíři repertoáru i v pěvecké praxi je jediný svého druhu v Rusku i na světě.

Dům kultury Střelnice Rumburk vás na tento koncert srdečně zve v sobotu 24. 9. 2011 od 19.00 hod. do Baziliky Panny Marie ve Filipově.

Koncert se koná v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica a ve spolupráci s Římskokatolickou farností Jiříkov.

-r-

Tisk Tisk | E-mail E-mail