Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Premiér Nečas překvapil – nečekaně navštívil Rumburk a Varnsdorf

Premiér Petr Nečas vyslechl opakované výzvy starostů Šluknovska a v pondělí 19. září přijel na návštěvu do nepokoji zmítaného výběžku. Přestože jeho návštěva byla více než vítaná, byla nečekaná. O jeho příjezdu byl starosta města informován v sedm hodin ráno.

První cesta premiéra Nečase vedla překvapivě do Mateřského centra Větrník v Rumburku, kde svou návštěvou zaskočil i maminky s dětmi. Chvilku s nimi poseděl na zemi mezi hračkami a batolaty a vyslechl si jejich stížnosti a názory na současnou bezpečnostní situaci v Rumburku.

necas-v-rumburku-1

Dále se zastavil asi na hodinové schůzce s policejním náměstkem ministra vnitra Vladislavem Husákem, krajským policejním ředitelem Jiřím Vorálkem a dalšími. Zajímal se nejen o vývoj kriminality v regionu a o problematiku práce policistů, ale také o to, jaké jsou nálady mezi lidmi na Šluknovsku, jak moc se radikalizují a jestli jejich nálady proti Romům jsou podmíněny frustrací a sociálními problémy nebo zda se jedná o nálady rasistické. S uspokojením přijal informaci, že lidé na Šluknovsku nemají ani rasistické, ani extremistické tendence, jen jsou zoufalí z problémů, které jim romská komunita způsobuje a jejichž řešení se jim zdá v nedohlednu.

Schůzka mezi starosty a premiérem Nečasem se konala hodinu po poledni v Domě kultury Střelnice Rumburk. Při dvouhodinové diskuzi premiér představil starostům vizi vlády, jak vzniklou situaci uklidnit a jak by bylo možné problémy řešit ve střednědobém i dlouhodobém měřítku.

Jeho názory se ve značné míře shodovaly s názory starostů a se šluknovským Desaterem. Schůzku všichni hodnotili jako úspěšnou a hlavně prospěšnou. Jako malý bonus potvrdil premiér starostům i čerstvou informaci od ministra Drábka, že pro Šluknovský výběžek byly vyčleněny peníze na zřízení sta nových pracovních míst na veřejně prospěšné práce.

Rumburský starosta Jaroslav Sykáček se netajil tím, že má z návštěvy ministerského předsedy radost. „Pana premiéra jsme zde již delší dobu netrpělivě očekávali. Už jsem byl připraven, pokud premiér nepřijede, vzít autobus a i s ostatními starosty se vypravit za ním do Prahy,“ uvedl starosta.

Nečasova návštěva byla do poslední chvíle utajovaná. Starosta se o ní dozvěděl až v sedm hodin ráno, jen čtyři hodiny před premiérovým příjezdem, od vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové. O jeho cestě nevěděl ani ministr práce Jaromír Drábek, který byl v tu domu také v Rumburku na předem ohlášeném setkání s místními starosty.

Ten s nimi jednal i o stěhování nepřizpůsobivých, kteří se kvůli dluhům a prohřeškům proti zákonu přesouvají do oblastí, kde jsou nižší nájmy a náklady, převážně tedy na venkov a do pohraničí. Tam často nepracují, pobírají dávky a zvyšují kriminalitu a nespokojenost místních.

Ministr uvedl, že je nutné rozlišovat, kdo je místní občan a kdo přistěhovalec. „Budeme velmi tvrdě vyžadovat, aby pomoc těm, kteří jsou bez trvalého pobytu v obci, byla jen výjimečná,“ uvedl Drábek. Dávky v hmotné nouzi by tak měli dostávat ti, kteří v daném městě či obci doopravdy trvale bydlí, což by podle ministra mělo zabránit nekontrolované migraci.

Na závěr jednání ministr uvedl, že pří-činou současného stavu je příliš štědře nastavený sociální systém, který nemotivuje lidi k práci.

gdo

Otevřený dopis starostů Šluknovského výběžku premiérovi ČR Petru Nečasovi

Vážený pane premiére,
obracíme se na Vás opět s výzvou, týkající se návštěvy našeho Šluknovského výběžku a se žádostí, abyste pomohl řešit problémy tohoto regionu se vzrůstající kriminalitou a násilím, způsobenými skupinami nepřizpůsobivých osob, jejichž jediným zdrojem obživy, kromě sociálních dávek, jsou krádeže, loupeže a přepadávání lidí, a to i za bílého dne.

Vaše mlčení, pane premiére, v nás vzbuzuje obavy, že naše problémy buď nechcete, nebo neumíte řešit, anebo v horším případě, že nemáte zájem je řešit. Nemůžeme se ubránit dojmu, že Vám nezáleží ani na problémech starostů měst a obcí Šluknovského výběžku, ale že Vám nezáleží ani na občanech tohoto státu, zejména těch občanů, na které nedohlédnete z oken Strakovy akademie.

Pane premiére,
v tuto chvíli se Šluknovský výběžek zmítá ve vlnách násilí a značné sociální a společenské nejistoty, která se pomalu vymyká veškeré kontrole. Vaši návštěvu zde už neočekáváme jen my, starostové osmnácti obcí a měst Šluknovska. V tuto chvíli zde na Vás čeká 60 tisíc občanů, zoufalých ze současné situace, frustrovaných Vaším mlčením a nezájmem, naštvaných z toho, že dosud, za poslední čtyři týdny vyhrocené situace, nepadla ani z Vaší strany ani ze strany vlády žádná jasná slova, jakým způsobem chcete a budete problémy s kriminalitou a násilím ze strany nepřizpůsobivých v tomto regionu, ale i v celé republice řešit.

Vážený pane premiére,
důrazně Vás žádáme, abyste v co nejbližší době přijel na Šluknovsko a hovořil s námi. Abyste začal řešit problémy, které jsou smutným a tragickým důsledkem sociální politiky všech polistopadových vlád České republiky. Víme, že jste po svých předchůdcích zdědil příliš velký a těžký problém, a jsme ochotni udělat vše, co je v našich silách, abychom Vám ho pomohli řešit. Ale bez Vás to, pane premiére, opravdu nepůjde. Stejně, jako to nemůže jít Vám bez nás, starostů a občanů této země.

Pane premiére,
žádáme Vás – komunikujte s námi, mluvte s námi a spolupracujte s námi!

Za šedesát tisíc občanů a za osmnáct starostů měst a obcí Šluknovského výběžku

Jaroslav Sykáček
starosta města Rumburk, senátor ČR
Josef Zoser
starosta Jiřetína pod Jedlovou
předseda Sdružení pro rozvoj Šluknovska
Martin Louka
starosta města Varnsdorf
Eva Džumanová
starostka města Šluknov
Tisk Tisk | E-mail E-mail