Balet Giselle v 3D provedení na Střelnici

Tištěné noviny 19/2011 | 20. 10. 2011 | Nezařazené

Neobvyklý kulturní zážitek nabízí Dům kultury Střelnice Rumburk v sobotu 22. října

Baletní představení Giselle v 3D provedení vtáhne diváky do děje na samotném jevišti Mariinského divadla, ale i do kouzel romantické pohádky.

Giselle ze slavného Mariinského divadla v St. Petěrsburgu je prvním 3D baletem na světě. Stereoskopická technologie umožní balet vnímat v nových rozměrech, baletní sbor diváky vtáhne do kouzelného světa nadpřirozena plného roztančených víl a jemné práce nohou balerín. V titulní roli uvidíme hostující Natálii Osipovou, která divá-ky Baletu v kině naprosto strhla při pře-nosu Dona Quichota, Leonid Sarafanov vystoupí jako vévoda Albrecht.

Hvězdný maestro a umělecký ředitel Mariinského divadla Valerij Gergijev věří, že 3D produkce jsou budoucností divadla: „Je velmi důležité, aby divadelní soubory připravovaly odvážné projekty. Jedině tak budoucnost opery a baletu nebude nikdy zpochybňována.“

Balet Giselle je inspirován dílem romantického básníka Théophila Gautiera podle legendy o vílách – zasnoubených dívkách, které zemřou ještě před svatbou a po smrti se promění ve víly. Když do jejich království zabloudí muž, utančí jej k smrti.

 

Balet Mariinského divadla v Petrohradu je považován za kolébku ruského baletu. Od svého vzniku roku 1783 je neodlučitelně spjat s národní kulturou a historickými událostmi. Během historie byl hlavní uměleckou silou Ruska, která kultivovala všechny generace ruských umělců. V éře Sovětského svazu byl soubor znám pod názvem Kirovův balet.

Vytisknuto z webu Rumburské noviny: http://archivrn.rumburk.cz

URL příspěvku: http://archivrn.rumburk.cz/2011/10/20/balet-giselle-v-3d-provedeni-na-strelnici/