Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Naši »ajťáci« v Silicon Valley

Filip Molčan Filip Molčan (na snímku), takový střízlík, kterého je občas možné potkat na Fabrice v Doubici, má za sebou poměrně velkou porci práce a nezdá se, že by chtěl s aktivitami skončit.

Filip je členem českého vývojářského týmu OpenOffice.org, spolupracuje také s projektem CZilla, v roce 2004 se stal členem Odborné skupiny MI ČR IDABC, věnuje se především problematice open source řešení ve veřejné správě a školství, napsal desítky článků o OSS/FS či o systémech Linux, Mac OS, IBM OS/2. Spolupracuje s programem IDABC Evropské komise. Stal se také členem organizací ODF Alliance a The Open Document Fellowship. Založil organizaci OSS Allianci a také vlastní společnost blue.point Solutions, která se věnuje open-source řešením. Krom toho založil třeba český Nikon club(cz).

Žije v Doubici a má to tu rád. Momentálně dlí ve Spojených státech amerických a shání podporu pro nový projekt moredays(.com). Propojili jsme se virtuálně a pořídili krátký rozhovor.

Předpokládám, že váš pobyt v USA se týká uvedení moredays. Je to tak? A jak jste se tam dostali?

Byli jsme vybráni agenturou CzechInvest jako jedna ze tří firem z České republiky, která je vyslána do slavného Silicon Valley na zkušenou. Náš produkt je určen právě pro americký trh, takže jsme tu, abychom jej na trh uvedli a zjistili, jaké jsou naše možnosti.

Daří se?

Silicon Valley je úžasné místo, pro každou IT firmu je sen zde působit. Už jenom samotná přítomnost tady vás motivuje a inspiruje. Lidé tu pracují »od nevidím do nevidím« a všichni chtějí změnit svět. Ale je to skvělé místo pro setkání s lidmi, kteří vám mohou hodně pomoci a vy jim také. Chodíte na oběd s lidmi z Googlu, Applu, Facebooku a dalších firem. Každá firma, která něco v IT znamená, je tady.

I díky podpoře CzechInvestu se nám daří prezentovat produkt na zajímavých akcích, konferencích a vygenerovat prvotní zájem o produkt. Začalo se o nás psát v zahraničí, jsou o nás články v USA, Německu, Brazílii, Španělsku, Polsku apod. Takže zatím se daří, ale většinu té hlavní práce máme teprve před sebou.

Moredays je jako hodně chytrý kalendář a organizér, tentokrát pro změnu vyvedený pěkně graficky, nicméně kalendářů je k dispozici mraky. Jakou má takový produkt šanci?

Chceme s Moredays dokázat, že plánovat si svůj čas, život nebo uchovávat vzpomínky nemusí být jen otrava nad aplikacemi jako je MS Outlook, ale že to jde i zábavnou formou. Všechny ostatní služby to ignorují, proto věříme, že uspějeme.

Zájem je zatím poměrně slušný, máme v uzavřené beta verzi přes 3000 uživatelů a každý den se hlásí noví a noví.

Je samozřejmé podporovat podobné aplikace v mobilních zařízeních, takže dokončujeme aplikace pro iPad a iPhone, plánujeme i Android, mobilní trh je pro nás klíčový – ať už telefony nebo tablety, které jsou svým formátem pro náš druh aplikace ideální.

Kolik na projektu pracuje lidí, kolik Čechů a kolik Severočechů?

Na projektu pracují tři vývojáři, dva grafici a já. Všichni jsme ze severu a z ČR, sídlo máme v Děčíně.

Můžete srovnat IT scénu u nás a v USA?

Silicon Valley je hodně odlišné v chování lidí. Jedním z důvodů, proč se tu rodí tolik úspěšných projektů a proč tu jde všechno tak rychle, je zdejší komunita. Lidé jsou tu ochotni vám pomoci, ať už jste na úplném začátku, nebo úspěšní. Vědí totiž, že pomohou vám a zrovna vy můžete být ten úspěšný a za pár let můžete pomoci vy jim. Každý se snaží vás spojit s ostatními, předat své kontakty, názory nebo jinak pomoci. Úspěch se tu nezávidí, to je myslím hodně velký rozdíl od Česka.

Další věc, která mně tu překvapila, je, že se hodně cení neúspěch. V podstatě se tady s tím lidé chlubí. Máte za sebou tři firmy, které zkrachovaly? Tři neúspěšné startupy? Tak jste pro další startup ideální a investoři vás budou preferovat. Zrovna za dva týdny jsme byli vybráni, abychom prezentovali Moredays na konferenci FailCon v San Franciscu – konference, která je jen o neúspěchu. Podnikatelé tam sdílí své neúspěchy s ostatními, protože tím jim pomohou, aby podobné chyby neudělali oni.

Marek Douša

Tisk Tisk | E-mail E-mail