Romové tančili na Kohoutově demonstraci

Tištěné noviny 19/2011 | 20. 10. 2011 | Nezařazené

Šluknov • Zcela neobvyklý a nečekaný byl průběh protiromské demonstrace, kterou do Šluknova svolal na sobotní odpoledne (15. 10.) nechvalně známý usvědčený podvodník Lukáš Kohout. O jeho návštěvu ve městě byl sice zájem, ale především ze strany místních Romů.

Na náměstí ve Šluknově se sešlo okolo sta lidí, kteří si přišli poslechnout projev Lukáše Kohouta. Scénář byl stejný jako obvykle – hymna, plamenné projevy, písnička Jarka Nohavici… Hlavní roli však převzali šluknovští Romové, kteří tvořili téměř polovinu všech přihlížejících. Sotva začal Kohout hovořit, vydali se k pódiu a počastovali ho nepublikovatelnými výrazy a zcela lo-gickými dotazy, například: z čeho žije? Kde bere peníze, když nepracuje? Nebo proč krade a podvádí?

Kohout velmi mírnil svou, jindy opovážlivě štvavou protiromskou rétoriku, zapomněl na Romy i na Cikány a hovořil jen o těch, kteří páchají kriminální činy. Že je celou situací nepříjemně zaskočen, bylo viditelné i z dálky. Z varnsdorfského hrdiny nezbylo v tu chvíli nic, jeho jedinou obranou bylo několik policistů z obvodního oddělení, kteří se postavili mezi něj a naštvané Romy. Těžkooděnci se sice na náměstí objevili do dvou minut, ale ze svých vozů ani nemuseli vystupovat, jejich zásah nebyl nutný.

Snad aby uklidnil romské vášnivé hlavy, pustil Kohout Nohavicovu písničku, což jednoho z místních postarších Romů nadchlo natolik, že se jal bez rozpaků tancovat před překvapeným Kohoutem, pobaveným davem přihlížejících a bzučícími kamerami televizních štábů.

Celá Kohoutova akce skončila poměrně rychlým ústupem a odvoláním plánovaného pochodu na romské sídliště. Jak uvedl jeden z jeho společníků Milan Sůra: „dostali jsme iniciály (myšleno indicie, pozn. red.), že bychom svým pochodem mohli ohrozit bezpečnost slušných občanů, proto oznamujeme smutnou zprávu, ale pochod nebude.“ S tím celá neúspěšná »kohoutovina« skončila.

Odpoledne stačil Lukáš Kohout ještě v restauraci Klub na náměstí ukázat dvě prázdné obálky se svým jménem, o nichž tvrdil, že je dostal od krajského radního Petra Jakubce s tučným obnosem za »špinavou práci«, kterou pro něj údajně vykonával. Pokud by ho Jakubec za toto tvrzení hodlal zažalovat, je prý Kohout ochoten dát obálky ke znaleckému zkoumání, aby grafologický rozbor a otisky prstů dokázaly pravdivost jeho slov.

Nepříjemné chvilky Lukáše Kohouta (vpravo), když mu šluknovští Romové přišli zblízka vysvětlit, co si o něm myslí. Foto: md

Protiromské demonstrace organizuje Lukáš Kohout na Šluknovsku, zejména ve Varnsdorfu již od srpna, kdy po napadení čtyř mladíků dvacítkou Romů v Rumburku eskalovalo sociální napětí v regionu. Poté, co zájem o demonstrace jím pořádané začal upadat, dostal se Kohout do pozornosti médií svým tvrzením, že s krajským radním Jakubcem připravovali diskreditační kampaň na odpůrce ředitelky litoměřického gymnázia Evy Bulasové, kterou krajská rada držela ve funkci přes odpor učitelů, studentů a vedení města. Petr Jakubec toto spojení razantně odmítá.

Lukáš Kohout je soudem usvědčený podvodník, který si má v současné době v Rumburku formou veřejné práce odpykávat trest. K tomu zatím, podle probační a mediační služby, nedošlo.

gdo

Vytisknuto z webu Rumburské noviny: http://archivrn.rumburk.cz

URL příspěvku: http://archivrn.rumburk.cz/2011/10/20/romove-tancili-na-kohoutove-demonstraci/