Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rumburská radnice se otřásá v základech, místostarosta Pokorný byl odvolán

Rumburk • Zastupitelstvo města, které zasedalo ve čtvrtek 13. října, mělo nečekaný průběh. Při běžné diskuzi o bezpečnosti města se vyostřily rozpory a napjaté vztahy mezi starostou Jaroslavem Sykáčkem a místostarostou Darkem Švábem. Po bouřlivé debatě mezi zastupiteli, ale i mezi všemi čtyřmi členy vedení města, navrhl místostarosta Ladislav Pokorný, který byl největším kritikem svého kolegy Švába, hlasování o důvěře vedení města. Byl ale jediným, kdo toto hlasování neustál, rumburští zastupitelé ho odvolali z funkce. Ostatní tři ve svých nadále zůstávají.

Kvůli velkému zájmu občanů o projednávaný bod – bezpečnost města se zasedání rumburských zastupitelů mimořádně konalo ve velkém sále Domu kultury Střelnice Rumburk. Foto: md

Rozhodnutí rumburských zastupitelů bylo pro mnoho lidí šokem. To, že zastupitelé odvolali Ladislava Pokorného, zaskočilo i starostu Sykáčka.

„Měli jsme řadu rozporů a situace eskalovala v období nepokojů. Nepřispěly k tomu ani zprávy, které se ke mně dostaly, že kolega činí kroky proti rad-nici. Ale nechtěl bych to konkretizovat,“ vysvětlil Ladislav Pokorný důvody, proč odmítá dále s Darkem Švábem spolupracovat.

Starosta seznámil zastupitele s materiálem, který údajně dokazuje manipulaci místostarosty Darka Švába s veřejnou zakázkou na rekonstrukci devíti rumburských mostů. „Dostali jsme se do rozporu se zákonem a hrozí nám reálně trestní odpovědnost,“ dodal Pokorný.

Darek Šváb však jakékoliv pochybení odmítá: „Nejsem si vědom žádného pochybení nebo vědomého uvedení v omyl,“ řekl na svou obhajobu.

Jeho slovům při hlasování uvěřilo patnáct z třiadvaceti zastupitelů, kteří ho v jeho funkci podrželi. Místostarostka Alena Winterová skončila se stejným počtem hlasů a starosta Sykáček získal ještě další dva hlasy ve svůj prospěch navíc. Hlasování o Ladislavu Pokorném bylo velmi těsné – dvanáct zastupitelů bylo proti němu, jedenáct pro něj.

Po sedmihodinovém zasedání, v půl jedenácté v noci, byli zastupitelé teprve v půlce svého programu, a proto museli jednání přerušit, a to až do následujícího čtvrtka.

Jak bude rozdělena práce po odcházejícím místostarostovi Pokorném mezi ostatní členy vedení města, nebo jestli bude na uvolněné místo dovolen někdo jiný ze zastupitelů, zatím není jasné. To bude zřejmě předmětem dalších jednání.

gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail