Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Světlo pro Šluknovsko bojuje proti násilí

V hluku demonstrací a protestů proti přizpůsobivosti nepřizpůsobivých lidí a v mediálním ruchu kolem návštěv politiků téměř zanikají hlasy těch, kdo pro soužití (ne-li bezproblémové, tak aspoň co nejméně problémové) etnik na Šluknovsku chtějí opravdu tady a teď něco dělat.

Zásluhou lidí kolem Čajovny na kopečku v Rumburku a Agentury Pondělí, evangelického faráře Filipa Šimonovského a Moniky Lampové, vznikla počátkem září iniciativa Světlo pro Šluknovsko – občané Šluknovska proti rasismu a násilí. Vznikla z přesvědčení, že k nápravě nepokojné situace lze přispět hlavně prevencí, nikoliv jen represemi. Prohlášení vyzývá ke koncepčnímu, dlouhodobému a nenásilnému řešení sociální situace a ke spolupráci měst a obcí s neziskovými organizacemi, jakožto zkušenými partnery a odborníky. K petici Světlo pro Šluknovsko (www.petice24.com/svetlo_pro_sluknovsko) se do začátku října připojilo necelých šest stovek lidí.

Svůj postoj deklarovali na setkáních, která se postupně uskutečnila v Rumburku, ve Varnsdorfu ve starokatolickém kostele, v Jiříkově a ve Šluknově. Poslední z nich bylo svoláno na pátek 21. října do rumburského evangelického kostela Na Kopečku. Pokud se situace v regionu neuklidní, bude se v nich pokračovat. Pokojná setkání, jejichž účastníci symbolickým zapálením svíčky naděje pro Šluknovsko podporují iniciativu proti rasismu a násilným řešením, silně kontrastují s vyzývavými pochody k ubytovnám.

Všem starostům obcí a měst na Šluknovsku byl touto iniciativou odeslán dopis, v němž třicet odborníků nabízí své vlastní síly a zkušenosti v oblasti sociální péče, školství, zaměstnanosti, zdravotnictví, v podnikatelské sféře i v náboženské a církevní. Koordinátory nabídky jsou Monika Lampová, ředitelka Agentury Pondělí a Robert Ferenc, předseda Romského občanského sdružení Čačipen. Záleží teď na obecních samosprávách, zda a jakým způsobem budou chtít těchto nabídek využít.

ham

Tisk Tisk | E-mail E-mail