Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Ústecký kraj chce pomoci Šluknovsku změnou zákonů

Ústí nad Labem, Šluknovsko • Balíčkem legislativních návrhů, které mají přispět ke změně zákonů, chce Ústecký kraj řešit problémy v sociál-ně vyloučených lokalitách, a to nejen na Šluknovsku. Podle kraje by měly být opakované přestupky posuzovány jako trestný čin, měl by být schválen zákon o sociálním bydlení, které by bylo hrazeno přímo ze sociálních dávek, a loterijní zákon by měl dávat obcím více pravomocí regulovat počet a umístění heren a videoterminálů.

Hejtmanka Jana Vaňhová představila balíček změn novinářům začátkem září. Podle návrhů kraje by obce měly mít k dispozici takzvaný bytový sociální fond pro sociálně slabé, do něhož by byly zahrnuty byty obecní i soukromé. „Předpokládáme, že pokud vlastníci a dodavatelé energií budou mít záruku obdržení nájmu a poplatků, budou ochotni vložit byt do fondu,“ věří Jana Vaňhová. Obce by tak měly možnost ubytovávat chudé lidi, aniž by k tomu musely vlastnit rozsáhlý bytový fond. Náklady na toto bydlení by byly rovnou strhávány z dávek a příspěvků na bydlení, takže by, podle Jany Vaňhové, nevznikal problém s neplatiči a zadlužováním lidí.

Další změny navrhované krajem se týkají novelizace zákona proti narušování veřejného pořádku. Podle Jany Vaňhové je přestupek nyní sankcionován tak, že neodrazuje od jeho dalšího páchání. Kraj navrhuje, aby vybraný okruh přestupků, pokud budou spáchány dvakrát během tří let, byl posuzován jako trestný čin. Seznam přestupků u konkrétní osoby by měla obec, u které je osoba přihlášena k trvalému pobytu.

Ústecký kraj také požaduje novelizaci loterijního zákona, který byl sice již v září schválen poslanci a podepsán prezidentem, ale kterému podle Vaňhové chybí ještě celá řada důležitých věcí, především v oblasti kompetence obcí.

Od zavedení centrálního registru přestupků, který požadují i obce Šluknovského výběžku, kraj nakonec ve svém balíčku upustil. Důvodem byl podle hejtmanky odpor příslušných ministerstev, která se obávají, že by jeho zavedení bylo příliš nákladné.

Balíček změn vznikal dva roky, nyní již byl zaslán vládě a v příštích dnech by měl být představen poslanecké sněmovně. Sněmovna by se mohla zabývat balíčkem navrhovaných legislativních opatření již v prosinci, schvalovací proces však bude o mnoho měsíců delší.

čtk, gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail