Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Budoucí policisty bude vzdělávat střední škola ve Šluknově

Šluknov • Až šestadvacet žáků, chlapců i dívek, může od 1. září příštího roku začít studovat nový obor na Střední lesnické škole a Střední odborné škole sociální ve Šluknově. Po jeho absolvování se z nich mohou stát policisté, strážníci či členové bezpečnostních služeb.

Škola tento studijní obor připravuje už delší dobu, ale poté, co se ve Šluknovském výběžku vyhrotilo sociální napětí, urychleně podpořilo záměr školy i ministerstvo vnitra.

Nápad vznikl už před rokem. „Přemýšleli jsme, jak propojit naše dva obory, tedy studium lesnictví a studium sociální,“ řekl ředitel školy Rudolf Sochor. Potvrdil, že současná situace ve Šluknovském výběžku, kdy se lidé s přílivem sociálně vyloučených necítí bezpečně, vznik nového oboru uspíšila. Ministerstvo vnitra obor podpořilo jako součást preventivních opatření.

Obor bezpečnostně právní činnost, který škola otevře příští rok v září, by měl připravovat odborníky pro profesionální kariéru policisty, strážníka městské policie či pracovníka soukromé bezpečnostní agentury. Odborným garantem oboru je Milan Rischel, který pracoval řadu let na pozici vedoucího pracoviště Služby kriminální policie a vyšetřování v Rumburku, takže dobře zná bezpečnostní problematiku Šluknovského výběžku a který splňuje i podmínku deseti odpracovaných let u policie.

Škola využije stávající kantory a na odborné předměty budou dojíždět policisté z praxe. „Máme kantory, kteří učí střelectví, kynologii, ale i práva nebo ekonomiku. Třeba střeleckou praxi mohou studenti absolvovat na naší vlastní střelnici, kterou momentálně využívají studenti lesnictví, další odborné předměty budou učit policisté, kteří k nám budou dojíždět z krajského policejního ředitelství,“ dodal ředitel školy.

V současné době nabízí obory ochrana přírody a prostředí, přírodovědné lyceum, myslivecké hospodářství a lesnictví. Připravuje i terénní sociální pracovníky v oboru sociální činnost.

čtk, gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail