Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Disident Kohout prosí prezidenta o milost, za mříže se mu nechce

Šluknovský výběžek, Varnsdorf • Organizátor protiromských demonstrací Lukáš Kohout byl v úterý 25. října odsouzen českolipským soudem k deseti měsícům vězení za neplnění náležitostí podmínečného propuštění z vězení. Byl odsouzen za podvod a poškozování cizích práv, z nápravného zařízení byl podmínečně propuštěn v roce 2010.

„Mé uvěznění je pouze politické a jde o umlčení mé osoby a zastavení dalších demonstrací,“ řekl pro ČTK Kohout s tím, že se nyní cítí jako Václav Havel v době disentu. Změnu rozsudku z podmíněného na nepodmíněný dává také do souvislosti s vyhlášením kandidatury na hejtmana Ústeckého kraje.

Proti rozhodnutí soudu chce podat stížnost, jakmile bude mít v ruce jeho písemné vyhotovení. Zároveň však hodlá požádat prezidenta republiky o milost a zproštění rozsudku.

Kohout v posledních týdnech ve Šluk-novském výběžku organizoval několik demonstrací namířených proti Romům ve Varnsdorfu, v Rumburku a ve Šluknově. Některé pokusy demonstrantů dostat se k romským ubytovnám skončily střety s policií.

Kohout je známý hlavně kvůli sérii mystifikací a podvodů. Začínal jako člen mladých sociálních demokratů, jménem poslance Jana Kavana (ČSSD) si pak v roce 2002 objednával lety do zahraničí. Na jeho podvody se přišlo, až když se pokoušel letět soukromým letadlem na Srí Lanku. Letadlo nedostalo povolení k přeletu nad Indií, přistálo na Kypru a poté, co byl falešný let odhalen, se vrátilo do Prahy. Za to byl v roce 2006 pravomocně odsouzen k podmíněnému trestu 28 měsíců se zkušební dobou na pět let.

čtk, gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail