Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Když nejede prezident na Šluknovsko, musí Šluknovsko k prezidentovi

Šluknovský výběžek, Ústecký kraj • Prezident Václav Klaus navštívil ve dnech 18. až 20. září Ústecký kraj. Na své třídenní návštěvě si však nenašel ani chvilku na to, aby navštívil Šluknovský výběžek, který nyní prožívá těžké časy a kde by návštěvu hlavy státu místní obyvatelé ocenili a vnímali by ji jako morální podporu. Nejblíže se Václav Klaus Šluknovsku přiblížil procházkou po České Kamenici a také svým setkáním se starosty Šluknovska v Benešově nad Ploučnicí. Část starostů však odmítla na schůzku přijet.

Prezident Václav Klaus s chotí se přiblížil Šluknovsku na dostřel. Přijel až do České Kamenice, kde se setkal s místními občany. Na cestách ho doprovázela hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová (vpravo). Foto: čárlí

Při plánování prezidentské návštěvy Ústeckého kraje se s cestou do Šluknovského výběžku nepočítalo již od samého začátku. Důvodem bylo to, že se zde prezident zastavil již před čtyřmi roky. Nyní, když je výběžek zmítán sociálními nepokoji a demonstracemi, se plán prezidentovy cesty nezměnil, ale byla do něj zahrnuta narychlo svolaná schůzka se starosty Šluknovského výběžku na zámek v Benešově nad Ploučnicí.

Starostů Šluknovska se to dotklo. Jeho návštěva v regionu by pro ně byla alespoň morální podporou, to, že nepřijel, vnímali jako nezájem z jeho strany o problémy lidí tohoto regionu.

„Je to takový mírný protest. Domníváme se, že příprava cesty prezidenta do krajů je zkostnatělá a zbytečně bombastická,“ zdůvodnil svou absenci na setkání s prezidentem Josef Zoser, starosta Jiřetína pod Jedlovou a předseda Sdružení pro rozvoj Šluknovska. „Zjis-til by, že ti lidé z náměstí nejsou většinou příznivci extremistů, ale normální lidé, kteří mají důvod být naštvaní,“ dodal Zoser, jehož podpořili oba místo-předsedové sdružení – jiříkovský starosta Michal Maják a starosta Dolního Podluží Josef Pecinovský a někteří další starostové. Z osmnácti starostů Šluknovska se jich do Benešova vypravilo nakonec jen osm, mezi nimi i starosta Rumburku Jaroslav Sykáček a starosta Varnsdorfu Martin Louka.

Starostové byli s průběhem schůzky velmi spokojeni a byli mile překvapeni i tím, že prezident podpořil jejich stanoviska a návrhy řešení problémů s nepřizpůsobivými obyvateli.

Falešná gesta, která nikam nevedla

Prezident Václav Klaus po setkání se starosty Šluknovska řekl, že mu chybí jasný akční plán, který musí vypracovat vláda. Po takovém plánu volají také starostové obcí Šluknovska, které se v poslední době potýká se sociálním napětím.

„Já vidím absenci jasného programu, ten nemůže vypracovat nikdo jiný než vláda této republiky,“ řekl prezident. „Považuji za selhání všech vlád za poslední desetiletí, že dělaly líbivá gesta, jmenovaly toho či onoho zmocněnce, založily tu či onu agenturu za únik od řešení problémů, za falešná gesta, která nikam nevedla,“ uvedl Václav Klaus.

Podle něj musí vypracovat vláda krátkodobý, střednědobý a dlouhodobý plán, jenž se bude týkat sociální problematiky. „Akční program seřadí věci, dá jim priority, rozhodne, na co dá peníze,“ řekl Klaus.

S prezidentovými názory se ztotožňuje i starosta Rumburku Jaroslav Sykáček. „Vyjádření pana prezidenta vnímám velmi pozitivně. Prezident jednoznačně řekl, že obce a kraje mohou a musí na řešení tohoto problému pracovat, ale hlavní úlohu má stát, tedy vláda, která musí stanovit, jak dál pokračovat,“ uvedl Sykáček. Ocenil také, že prezident hodlá názory starostů na řešení sociální problematiky předložit premiérovi. „Věřím, že prezident splní svůj slib a tento svůj názor přenese na předsedu vlády Petra Nečase, že nedovolí těmto problémům usnout a že se svým vlivem zasadí o jejich koncepční řešení.“

čtk, gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail