Tažení proti drogám na Šluknovsku pokračuje

Tištěné noviny 20/2011 | 3. 11. 2011 | Nezařazené

Rumburk, Šluknovský výběžek • Dvě varny drog v jednom domě, malá pěstírna konopí, psaníčka pervitinu, obaly od léků a zásoby marihuany na několik měsíců, to vše byl výsledek šestihodinové domovní prohlídky rumburských kriminalistů v rodinném domě v Rumburku. Tato úspěšná akce byla pokračováním tažení proti výrobcům a distributorům drog na Šluknovsku.

Mobilní varna pervitinu připravená na cesty. Foto: gdo

Kriminalisté doprovázeni psovodem vnikli do rodinného domu poblíž jednoho z rumburských supermarketů ve čtvrtek (21. 10.) v brzkých ranních hodinách. Na místě zadrželi majitele domu i jeho podnájemníky. Nikdo z nich však nechtěl přiznat, že by měl co do činění s drogami. Letmý pohled na noční stolek však nenechal detektivy na pochybách, že jsou na správném místě. Připravené jointy (alias brčka) ke snídani, injekční stříkačky (alias buchny) v koupelně vedle hygienických potřeb a dekorativní kosmetiky, dvoumetrové rostliny konopí zavěšené pod stropem k sušení byly již tak dost přesvědčivým důkazem. To hlavní však čekalo na kriminalisty při prohlídce půdy a kůlny, kde byly nalezeny dvě varny pervitinu, několik rostlin konopí v květináčích a mnoho dalších důkazů o trestné činnosti. V jiných koutech domu byly nalezeny další drogy, jejichž složení určí až odborná expertíza, kriminalisté se však kloní k názoru, že se jedná o pervitin.

„Množství drog bylo předběžně stanoveno jako menší, ale přesné informace poskytne až odborná expertíza, ke které byly předměty a látky zaslány. Stejně tak bude tato expertíza důležitá pro přesnou právní kvalifikaci skutku,“ řekl policejní mluvčí Vojtěch Haňka.

Mobilní varna pervitinu připravená na cesty. Foto: gdo

Na místo byly také přivolány pracovnice sociálního odboru kvůli nezletilému chlapci, který v tomto prostředí vyrůstá ve velmi stísněných a nehygienických podmínkách, v nízkém přístěnku pod střechou bez topení a elektřiny.

Policejní zátah, při němž byly v jednom domě zabaveny hned dvě varny pervitinu, byl již třetí úspěšnou akcí během několika málo dnů. O týden dříve zadrželi ve Varnsdorfu policisté muže, který ve svém voze převážel osm kilogramů vyloupaných tablet léku Sudafed, z něhož jde vyrobit až 1205 dávek pervitinu.

A jen čtyři dny předtím zasahovali rumburští kriminalisté spolu s kolegy z Národní protidrogové centrály proti dealerům drog v rodinném domě v Palackého ulici v Rumburku.

„Prozatím bylo v souvislosti s oběma kauzami celkem deset osob předvedeno k podání vysvětlení a jedna byla zadržena pro podezření z přechovává-ní omamné a psychotropní látky a jedu a nedovoleného pěstování rostlin obsahujících omamnou nebo psychotropní látku,“ dodává policejní mluvčí.

Ústecký kraj a s ním i Šluknovský výběžek je dlouhodobě zatížen čilým obchodem s drogami a tím i se všemi souvisejícími negativy, jako je velká přítomnost drogově závislých, vysoká kriminalita apod. Odborníci předpokládají, že v celém Ústeckém kraji s 823 tisíci obyvateli žije čtyři a půl tisíce narkomanů, což je každý sto osmdesátý druhý obyvatel Ústeckého kraje. Na Šluknovsku žije podle odhadů přibližně 250 narkomanů, převážně uživatelů pervitinu.

gdo

Vytisknuto z webu Rumburské noviny: http://archivrn.rumburk.cz

URL příspěvku: http://archivrn.rumburk.cz/2011/11/03/tazeni-proti-drogam-na-sluknovsku-pokracuje/