Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Obecně prospěšná společnost České Švýcarsko oslavila desáté narozeniny

Krásná Lípa • Více než sto hostů přijelo na děčínský zámek oslavit desáté výročí založení Obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko. V řadách gratulantů nechyběli zástupci Ministerstva životního prostředí a saských partnerů, také zakladatelé – starosta Krásné Lípy Zbyněk Linhart, ředitel správy NP České Švýcarsko Pavel Benda, předseda správní rady Jan Eichler a radní Ústeckého kraje Radek Vonka, který připomněl, že »České Švýcarsko je první destinační agenturou v Ústeckém kraji, podle jejíhož vzoru vznikají nyní agentury v dalších destinacích, a to podle projektu Brána do Čech.«

O.p.s. České Švýcarsko vznikla 27. října 2001 a jejím posláním je šetrný rozvoj regionu Českého Švýcarska. V době vzniku měla jen jednoho zaměstnance, Marka Mráze, který společnost vedl bezmála deset let. V současné době má na dvě desítky zaměstnanců a od září tohoto roku i nového ředitele Filipa Brodského.

O.p.s. České Švýcarsko provozuje v Krásné Lípě Dům Českého Švýcarska a další dvě informační centra regionu, nabízí průvodcovské služby, zážitkové programy a turistické balíčky a za deset let své existence vydala bezpočet turistických informačních materiálů.

Její činnost se také orientuje na záchranu kulturního dědictví regionu, a proto zdokumentovala na 1510 podstávkových domů a 300 drobných sakrálních památek. Dalších 27 památek bylo díky společnosti odborně zrestaurováno.

Pro turisty nechala společnost umístit deset pískovcových obelisků na hrani-cích národního parku a 84 turistických informačních tabulí, podílí se na revitalizaci rybníčků, mokřadů a čištění odpadních vod, přispěla k vybudování nových turistických cest.

Její snahu chránit přírodní a kulturní hodnoty regionu oceňují i zahraniční partneři, zejména sousední Národní park Saské Švýcarsko. O zásluhách a dobré práci společnosti hovoří i řada ocenění, která během své krátké doby existence obdržela, například Nejkrásnější česká kniha roku 2003, Fotopublikace roku 2004, Nejlepší webové stránky 2004 v neziskovém sektoru, Kalendář roku 2006, Cena za ochranu podstávkových domů 2006, 2. nejlepší Infostředisko 2007, Nejlepší turistický produkt 2007 a 2008. V roce 2009 obdržela o.p.s. České Švýcarsko ocenění EDEN – Evropská excelentní turistická destinace, o rok později cenu To letí – Znovuobjevená destinace.

V průběhu deseti let společnost úspěšně zrealizovala 36 projektů a pro region získala díky evropským fondům a soukromým dárcům bezmála 130 milionů korun.

Pro bližší seznámení s tímto desetiletým oslavencem je vhodné nahlédnout na regionální turistické webové stránky www.ceskesvycarsko.cz.

gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail