Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Útlé dílko připomíná tajemství křížových cest

Historii křížových cest Šluknovska shrnula česko-německá populárně naučná brožura „Křížové cesty Šluknovska, Kreuzwege im Schluckenauer Gebiet“.

Ve Šluknovském výběžku bylo díky specifickému historickému vývoji regionu v 18. až 20. století vybudováno křížových cest více, než bylo běžné v jiných oblastech České republiky. Patří k fenoménům krajiny severních Čech. Na jejich vzniku se podíleli nejvýznamnější malíři, sochaři, kameníci a řezbáři Šluknovska. Ojedinělé jsou různorodým uměleckým ztvárněním. Dodnes můžeme obdivovat, jak jsou citlivě zasazeny do krajiny.

Příběhy čtrnácti křížových cest byly popsány v chronologickém pořadí tak, jak byly od 18. do 20. století vybudovány. Čtenář se tak bude moci seznámit s osudy křížových cest Annaberg u Lobendavy, Brtníky, Fukov, Jáchym u Lobendavy, Jiřetín pod Jedlovou, Jiří-kov, Království, Krásná Lípa, Rumburk, Staré Křečany, Šluknov, Varnsdorf, Velký Šenov a Vilémov.

Zveřejněny byly dobové a aktuální barevné fotografie, zajímavosti z historie křížových cest.

Texty napsaly Iva Jaburková a Klára Mágrová. Do němčiny je přeložil Rudolf Breuer. Grafické zpracování obstaral Jiří Stejskal. Současně se stal autorem aktuálních fotografií. Brožuru vytiskla tiskárna Střední odborné školy mediální grafiky a polygrafie v Rumburku. Doplněno bylo hodnocení křížových cest z pohledu zahradního a krajinářského architekta. Prostřednictvím obrazů křížové cesty ve Starých Křečanech byla přiblížena jednotlivá zastavení s popisem děje poslední Ježíšovy cesty od odsouzení po ukřižování.

Křížové cesty Šluknovska přiblížila rovněž putovní výstava, která je k vidění na zámku ve Šluknově od 1. listopadu do 31. ledna příštího roku.

Brožuru Křížové cesty Šluknovska vydala ve dvoutisícovém nákladu Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk za podpory Ministerstva kultury a Česko-německého fondu budoucnosti. K dostání je v Loretě v Rumburku, v Domě Českého Švýcarska v Krásné Lípě a v Regionálním informačním středisku ve Šluknově.

Klára Mágrová

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail