Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Výběžanské knihy, knížky & brožurky

V sobotu 5. listopadu se uskutečnil další Knižní minitrh ve varnsdorfské knihovně, který podle ředitelky Ilony Martinovské navštívily desítky až stovky návštěvníků. A já si tak pořád myslím, že ještě někdo čte. Mimo jiné tu bylo představeno i několik publikací, které se týkají výběžku(eu), a proto nás enormně zajímají.

Na svědomí je mají zejména dámy Jitka Tůmová a Klára Mágrová, obě jsme proto požádali, aby svou práci představily.

Kniha Krajina pod Studencem v proměnách doby vznikala řadu let a Jitka Tůmová o jejím vzniku píše: Publikace vznikala přibližně pět roků. Základem sběru dat, informací byl rozsáhlý foto-archiv, který obsahoval množství záběrů a snímků míst a domů, které během tristní poválečné historie obcí Líska, Kunratice, Lipnice a Studený zcela nenávratně zanikly. V archivu vybádané historické údaje a velké množství vzpo-mínek dosídlenců, rekreantů i místních obyvatel bylo zpracováno do rozsáhlého materiálu, který mohl spatřit světlo světa pouze díky získaným grantovým finančním prostředkům. V těchto dnech se již pracuje na grafickém zpracování hotového německého překladu publikace, která by měla vyjít ještě před Vánocemi tohoto roku. Publikace stojí 439 Kč a je k dostání v České Kamenici v informačním centru, v knihkupectví, v prodejně drobných předmětů v Janáčkově ulici. K dostání je i ve Chřibské na městském úřadu, v infor-mačních centrech v Krásné Lípě a Jiřetíně pod Jedlovou, lze ji získat u Jany Krausové ve Varnsdorfu nebo v knihkupectví Kalivoda v témže městě.

Dvě nové brožurky vydala Římsko-katolická farnost v Rumburku, a především brožura Křížové cesty Šluknovska stojí za zmínku. „Ve Šluknovském výběžku bylo díky specifickému historickému vývoji regionu v 17. a 18. století vybudováno křížových cest více, než bylo běžné v jiných oblastech České republiky. Na jejich vzniku se podíleli nejvýznamnější malíři, sochaři, kameníci a řezbáři Šluknovska. Ojedinělé jsou různorodým uměleckým ztvárněním. Dodnes můžeme obdivovat, jak jsou citlivě zasazeny do krajiny,“ uvedla Klára Mágrová.

A ještě přibyla jedna brožurka o loretánské kapli v Rumburku. Ojedinělá stavba, která se těší díky péči římskokatolické farnosti přiměřené a zasloužené péči.

Na minitrhu byl také k vidění sborník Mandava, ke kterému se ale vrátíme v samostatném článku.

md

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail