Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Klášterní betlém oslaví o Vánocích devadesát let

Devadesátiletý klášterní betlém v kostele sv. Vavřince v Rumburku si mohou zájemci přijít prohlédnout od konce listopadu až do druhého února nového roku.

Detail klášterního betléma v kostele sv. Vavřince v Rumburku. Foto: J. Stejskal

Betlém, který v roce 2012 oslaví devadesát let od svého pořízení, v průběhu listopadu instaloval betlemář Jaroslav Pšenička a řezbář Jaroslav Blažek z Rumburku. Betlémové figurky zdarma opravil známý český betlemář Jiří Votruba z Roztok u Prahy.

Jiří Votruba každoročně pořádá výstavu betlémů v kostele Panny Marie Sněžné v Praze a během letošního roku strávil desítky hodin vyřezáváním a doplňováním chybějících částí figurek z rumburského betléma.

„Klášterní betlém se staví v kapli sv. Antonína Paduánského v kostele sv. Vavřince v Rumburku. Je to již třetí klášterní betlém v pořadí. Pořízen byl roku 1922, poprvé byl slavnostně postaven o rok později. Betlém obsahuje na sto figurek, najdeme mezi nimi například Svatou rodinu, římské vojáky, pastýře, ovce či palmy. Zabírá plochu 20 m2. Náklady na vyřezání betléma ve výši 8578 korun byly uhrazeny ze sbírky mezi věřícími,“ vysvětlil páter Jozef Kujan, ředitel salesiánské komunity. Na výrobě figurek se podílela řada místních řezbářů. Figurky vyřezal Anton Müller z Rumburku, Josef Thiele ze Studánky a Rudolf Weber ze Zátiší, zdobil je Anton Diessner z Jiříkova. Eduard Kindermann z Jiříkova vyřezával město, stáj a zříceniny. Malované pozadí betléma je starší než betlémové figurky. Roku 1897 ho po svém návratu z Palestiny namaloval Josef Neumann st. z Horního Jindřichova. Zajímavostí betléma je i stáří a původ dřeva, které představuje skály v betlémské krajině. Pochází z pařezů někdejší klášterní zahrady založené v 17. století (nyní Park Rumburské vzpoury), aby byla zdůrazněna sounáležitost betléma s klášterem. Dřevěné skály přežily i násilné zrušení kapucínského kláštera v roce 1950. Klášterní betlém se v Rumburku staví jednou za dva roky, vždy v roce s lichým letopočtem.

Klára Mágrová

Klášterní betlém v kostele sv. Vavřince v Rumburku

Pořádá Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk, www.rumburk.farnost.cz. Přístupný od 26. 11. 2011 do 2. 2. 2012 od úterý do soboty mezi 9. až 16. hodinou. Vstupné je 30 a 15 Kč. Prohlídky klášterního betléma pořádá Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk.

Tisk Tisk | E-mail E-mail