Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Po stopách známých i neznámých rodáků

Po stopách německy mluvících osobností Šluknovského výběžku je projekt studentů Gymnázia Rumburk, který byl v těchto dnech ukončen vydáním brožury věnované osmi vybraným lidem.

Gymnazisté se vydali po stopách známých i neznámých rodáků. Foto: gym

Studenti na projektu pracovali v hodinách přípravy na Německý jazykový diplom. Vydali se po stopách známých i méně známých rodáků, kteří působili v různých městech našeho výběžku a stali se slavnými nebo byli svým životním osudem výjimeční. Všechny spojuje samozřejmě to, že jejich mateřským jazykem byla němčina. Studenti museli hledat informace v muzeích, na městských úřadech či v archívech. Doslova se prokousávali texty psanými převážně v němčině. Aby alespoň částečně pochopili historii našeho kraje, připravil pro ně student dějepisu a němčiny na Pedagogické fakultě v Ústí nad Labem Filip Stojaník zajímavou přednášku. Ve své prezentaci zmínil i další významné občany Rumburka, například doktorku P. Müllerovou či váženého lékaře E. Springera.

Součástí projektu byl malý výlet do výběžku, který začal prohlídkou Rumburku, poté Šluknova, kde studenti zapálili svíčku na hrobě básnířky Fanny Zekel a nakonec pokračovali do Dolní Poustevny. Studenti se v německém jazyce navzájem provedli po místech spojených se životem těchto zajímavých lidí.

Brožura je věnována J. Ch. Kridelovi, významnému baroknímu skladateli z Rumburka, F. A. Siebertovi, operní-mu pěvci z Dolní Poustevny, A. Frindovi, krásnolipskému malíři, A. H. Liebischovi, rumburskému rodákovi, který se proslavil výrobou motocyklů Čechie – Böhmerland. Dále zde najde-me R. Otta, sochaře a malíře z Velkého Šenova, šluknovskou básnířku Fanny Zekel, varnsdorfského malíře P. Kiena, který zahynul v Osvětimi. Studenti se zaměřili i na tragický osud sourozenců Bienertových ze Šluknova.

Plakáty k tomuto projektu byly vystaveny v Domě Česko – Saského Švýcarska v Krásné Lípě.

Dita Hlaváčová

Tisk Tisk | E-mail E-mail