Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

V budově Bytexu se zřítil strop, pod troskami zemřel muž

Rumburk • V opuštěné administrativní budově bývalého podniku Bytex v Komenského ulici došlo v úterý 22. listopadu ke zřícení stopů. Padající trámy zavalily čtyřicetiletého muže a způsobily mu vážná zranění, kterým na místě podlehl.

K neštěstí došlo okolo druhé hodiny odpolední, kdy dva dělníci stavební firmy prováděli v objektu uklízecí práce, aby mohl být lépe posouzen technický stav budovy a aby byla připravena její rekonstrukce. Dřevokazné houby však poškodily hlaví trámů natolik, že stačilo málo a část konstrukce se zřítila, naneštěstí zrovna ve chvíli, kdy se pod ní pracovník pohyboval. Několik padajících trámů prorazilo podlahu místnosti a zřítilo se až do přízemí. Další trámy muže zavalily a on zůstal zaklíněný pod sutinami v prvním patře.

Na místo se dostavilo během několika minut několik hasičských jednotek z Rumburku, Varnsdorfu a Jiříkova, policisté a Rychlá záchranná služba.

Záchranáři se však k muži nemohli kvůli zřícené podlaze dostat ani dveřmi ani oknem, a tak museli zbořit příčku mezi místnostmi, aby si k němu zajistili lepší přístup. Po celou dobu praco-vali ve velmi nestabilním prostředí a riskovali, že se každým okamžikem zřítí zbytek podlahy a stropů i s nimi.

Po velkém úsilí se jim konečně podařilo probojovat se k zaklíněnému muži, ale přivolaný lékař musel s lítostí konstatovat jeho smrt.

Na místo neštěstí přijel i starosta města Jaroslav Sykáček, který vyjádřil příbuzným muže svou soustrast, a kriminalisté, kteří po prvním ohledání místa začali zjišťovat, co bylo příčinou této tragédie. Výsledky však budou známy až za několik týdnů.

gdo

Bývalá administrativní budova Bytex je neprávem opomíjený unikát. Je to nejstarší soukromý kamenný dům v Rumburku chráněný jako kulturní památka.

Tak zvaný Anglický dům, textilní manufaktura R. Allasona a vila rodiny Pfeiferů, je dvoupatrová barokní budova s valbovou střechou, která byla postavena v roce 1720 dle plánů stavitele Zachariase Hoffmanna z Lipové. Ten je považován za nejvýznamnějšího barokního stavitele Šluknovska a mimo jiné autora kostelů ve Šluknově, Mikulášovicích, Brtníkách, či kaple na Sněžné atd. Podle národnosti svého majitele – anglického podnikatele obchodníka Roberta Allasona byla tato první kamenná soukromá stavba v Rumburku nazývána „Anglický dům“. Stavba domu vedla rumburského barokního skladatele J. Ch. Kridela k sepsání (dochované) oslavné skladby, v níž vyzdvihoval krásu a ojedinělost domu.

Allason založil dvě průmyslová bělidla, jižně a západně od dnešní Šmilovského ulice, vystavěl objekt s kotli, vlastní barvírnu, úpravnu i mandl. Allasonův podnik byl největší rozptýlenou manufakturou v Čechách. Poté, co Allason roku 1724 zemřel, v podnikání pokračoval jeho synovec H. Wingfield. Mezi další významné majitele domu patřil Anton Salomon a dnešní podobu domu vtiskly záměry továrnické rodiny Pfeiferů. Za jejich držení vznikla proslulá Zemská továrna na bavlněné, vlněné a plátěné zboží (po roce 1945 BYTEX), jejíž výrobní komplex je současným majitelem postupně odstraňován. Dům ob-klopuje okrasný park založený v 19. století podle projektu drážďanského architekta. Jeho součástí jsou např. smuteční buky a skupina jedlovců kanadských. Budova je v soukromém vlastnictví a čeká na renovaci.

Zdroj: Klára Mágrová

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail