Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Andrej Babiš je novým vlastníkem Unilesu. Co bude s firmou dál?

V poslední době byla v celostátních médiích poměrně často zmiňována rumburská akciová společnost Uniles, a to v souvislosti s podnikatelskými aktivitami Andreje Babiše. O současné situaci ve firmě hovoří ředitel Unilesu Libor Vaněček.

Na začátku listopadu se stala firma Agrofert Holding, a. s., vlastněná panem Andrejem Babišem, novým majoritním akcionářem Unilesu. To znamená, že odkoupila od několika dosavadních akcionářů většinový počet akcií naší společnosti.

Proč Andrej Babiš projevil zájem právě o Uniles?

Uniles si za dosavadní dobu své existence, mimochodem příští rok budeme slavit dvacetileté výročí od založení, vybojoval ve svém oboru podnikání prestižní pozici renomované a kvalitní firmy. Proto je logické, že jakmile pan Babiš v prvním pololetí letošního roku deklaroval svůj zájem vstoupit do oboru lesnictví a dřevařství, ocitl se Uniles na jednom z prvních míst na seznamu možných akvizic Agrofert Holdingu.

Následovala intenzivní a velmi korektní jednání mezi dosavadními majoritními akcionáři a managementem pana Babiše, to vše vyústilo v dohodu realizovanou právě v těchto dnech.

Kromě Unilesu koupil pan Babiš ještě lesnickou firmu Wotan Forest se sídlem v Českých Budějovicích a dýhárnu Alfa Solnice.

Co z toho všeho pro rumburskou společnost vyplývá?

Stali jsme se součástí souboru přibližně dvou set firem působících v oborech zemědělství, potravinářství, chemie a nově i lesnictví a dřevařství. Musíme se naučit využívat výhod takového společenství a přitom si zachovat dosavadní prestiž a výkonnost. V holdingu budeme reprezentovat nejen svůj obor podnikání, ale i zdejší region a naše sídelní město, protože ve Šluknovském výběžku zatím Agrofert aktivity nemá.

Očekáváte nějaké personální změny v Unilesu?

Neočekávám. Vedení společnosti bylo novým vlastníkem potvrzeno ve svých funkcích a tím byla vyjádřena i důvěra ve stávající personál společnosti. Pouze ve statutárních orgánech proběhly na valné hromadě 22. 11. dílčí změny, kdy si do pětičlenného představenstva Agrofert dosadil tři své zástupce a do tříčlenné dozorčí rady dva zástupce.

Řada občanů v našem regionu je díky kupónové privatizaci vlastníkem menšího počtu akcií Unilesu, co současná situace znamená pro ně?

Agrofert deklaroval, že má zájem odkoupit i zbývající akcie Unilesu, a to za seriózní cenu stanovenou znaleckým posudkem. Posudek by měl být hotový ještě letos, takže na přelomu letošního a příštího roku se drobní akcionáři mohou těšit na zajímavou nabídku prodeje svých akcií.

-r-

Tisk Tisk | E-mail E-mail