Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Policejní kontroly v Rumburku mají pozitivní dopady

Šluknovský výběžek • Policisté v Rumburku přitvrzují. Jedna kontrola stíhá druhou, v centru pozornosti jsou bary, herny a noční podniky, zneuživatelé sociálních dávek i mladiství, kteří požívají alkohol, či řidiči pod vlivem alkoholu a omamných látek.

Jedna z největších kontrolních akcí se konala 26. listopadu, kdy policisté navštívili většinu heren, barů a restauračních zařízení na Šluknovsku. Při akci bylo zadrženo deset mladistvých pod vlivem alkoholu. Nečekané kontrolní akce se zúčastnilo přes čtyřicet policistů z Rumburku, Varnsdorfu a Šluknova, dvě skupiny speciálních pořádkových jednotek a šest rumburských kriminalistů.

Zároveň se konaly i dopravní kontroly, při nichž byly dvěma řidičkám odebrány řidičské průkazy pro řízení pod vlivem omamných a psychotropních látek (OPL). Jedna z nich přiznala, že je pod vlivem pervitinu, druhá tvrdila, že její intoxikace je staršího data. Obě ženy se podrobily lékařské kontrole a odběru krve.

Před půlnocí byla provedena důkladná kontrola heren a barů v Rumburku a Jiříkově. Policisté pak postupovali dál do Království, Šluknova, Velkého Šenova, Vilémova až do Dolní Poustevny. Během této akce byly v restauraci na Konírně v Rumburku zadrženy dvě nezletilé dívky pod vlivem alkoholu, jedna byla z Rumburku, druhá z Jiříkova.

Taťka si pro syna nepřijel. Zaspal

Po jedné hodině ráno se rozjela akce třetí. Policejní hlídky kontrolovaly poslední otevřené restaurace a herny v Rumburku. Nejvíce rušno bylo v restauraci Hvězda, kde se ještě ve dvě hodiny ráno nacházelo asi osmdesát hostů. Policisté zde zadrželi osm mladistvých, u nichž bylo v dechu naměřeno od 0,35 do 0,80 promile alkoholu. Také v kabince na toaletách našli zajímavý úlovek. Tři chlapci zde byli zadrženi zrovna ve chvíli, kdy se snažili společně vykouřit ubalenou cigaretu s neznámým obsahem. Osmnáctiletý mladík, který se chtěl o ni podělit se svými přáteli, byl po podání vysvětlení propuštěn a nadále bude stíhán na svobodě. Jeho dva společníci z Varnsdorfu, čtrnáctiletý a patnáctiletý, byli pře-dáni rodičům. Pro patnáctiletého hocha si přijela maminka do půl hodiny po zavolání, ale mladší čtrnáctiletý chlapec musel strávit noc na policejní služebně. Přestože jeho otec věděl jen několik minut poté, co chlapce zadrželi, že si pro něj má přijet, vyzvedl si svou ratolest až po šesti hodinách, chvíli po deváté hodině ráno. Na vysvětlenou dodal, že se musel vyspat.

Policejní akce měla úspěch

Policisté akci považují za úspěšnou co do kvality organizace a rozsahu zásahu, ale i do počtu zkontrolovaných osob a zařízení. „Zjistili jsme, že ve většině restaurací majitelé a výčepní dodržují zákon a mladistvým nenalévají. Problém je však v restauracích, jejichž vlastníky jsou vietnamští obchodníci. Ti tyto zákony nedodržují a kvůli svému zisku klidně prodají alkohol i dítěti,“ dodává vedoucí oddělení PČR Rumburk a velitel zásahu npor. Josef Hýbl. Policisté věří, že soustavnými kontrolami se jim podaří přimět i tyto podnikatele, aby i oni dodržovali české zákony. Týden nato se konala podobná akce, i když menšího rozsahu. Při ní nebyl zadržen jediný mladistvý pod vlivem alkoholu. Spekuluje se sice o tom, že informace o připravovaném zásahu unikly na facebook, ale i tak to splnilo účel. „Úspěchem není to, zadržet co nejvíc lidí, kteří překračují zákon, úspěchem je přimět je k tomu, aby zákon dodržovali. A jestli to udělají proto, že jsou tak uvědomělí, nebo proto, že se bojí postihu, na tom už nezáleží. Hlavně že se chovají tak, jak mají,“ vysvětlují policisté.

Sociální pracovnice v pohotovosti

Začátkem prosince se konala společná akce rumburských policistů se sociálními pracovnicemi, úředníky ze stavebního úřadu a s hasiči. Kontrola se dotkla jedné ubytovny ve Starých Křečanech a obytného domu v Horním Jindřichově v Rumburku. „Chtěli jsme se přesvědčit, v jakých podmínkách zde žijí zdejší nájemníci. V ubytovně v Křečanech jsme zjistili, že zde lidem neteče voda a že je majitel odstřihl od elektrické energie. Všichni však již měli zajištěno jiné ubytování, takže nyní se aktuálně věnujeme jen rodině s malým dítětem,“ vysvětluje vedoucí OSPOD Denisa Svobodová.

V domě v Horním Jindřichově sociální pracovnice kontrolovaly, v jakých podmínkách zde žijí rodiny s malými dětmi. V síti sociálních pracovnic uvízla rodina, která se do Rumburku přistěhovala z Chrastavy poté, co jim vloni dům vzala povodeň. „V jedné místnosti žije pět lidí a všichni spí na jedné posteli, táta, máma a tři děti. A čtvrté je na cestě. Již jsme si je pozvali k nám a pokoušíme se jejich situaci řešit. Naštěstí otec rodiny se aktivně snaží sehnat si práci i vhodné bydlení. Práci sehnal zatím na veřejně prospěšné práce. S novým bytem, bohužel, zatím úspěšní nebyli,“ podotýká Denisa Svobodová.

I nadále se konají namátkové kontroly na zneužívatele sociálních dávek. „Zjistili jsme, že naši klienti si dávají velký pozor na to, aby nebyli těsně po výplatě sociálních dávek viděni v hernách a po restauracích a dokážou i několik dní čekat doma, než je to zase zláká k hazardu. Jenomže mezitím peníze utratí za věci potřebnější, než je hra na automatech. Ale nás to od dalších kontrol neodradí, naopak, jen změníme styl práce, ale kontrolovat budeme dál,“ slibuje vedoucí rumburských sociálních pracovnic Denisa Svobodová.

Gabriela Doušová

Tisk Tisk | E-mail E-mail