Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Starosta s dcerou rozsvítili vánoční strom

Rumburk • Adventní čas v Rumburku zahájil rozsvícením vánočního stromu starosta města Jaroslav Sykáček se svou dcerou Eliškou. Z pódia, pod nímž se mačkalo více než pět tisíc diváků, společně odpočítali okamžik, kdy se na třináctimetrovém smrku uprostřed Lužického náměstí rozsvítilo přes čtyři tisíce žároviček a lucerniček.

Bytosti pekelné, nebeské i pozemské zahájili již začátkem prosince vánoční těšení a očekávání Štědrého dne. Foto: doucha

Starosta města tento okamžik doprovodil přáním všeho dobrého a krásného do nového roku pro všechny obyvatele Rumburku a celého Šluknovského výběžku.

Předvánoční veselice na Lužickém náměstí, která se konala od časných odpoledních hodin, vstoupila po rozsvícení stromu do své druhé poloviny. Hlavním bodem bylo vystoupení zpěváka Davida Deyla a zejména mladší generace ocenila tento dárek organizátorů s náležitým nadšením. Zpěvák dokázal roztančit téměř celé náměstí a ještě dlouho poté, co dozněla jeho poslední píseň, stály kolem něj zástupy náctiletých a dožadovaly se autogramu.

Hudba pro lidské duše

Na své si přišli i ti, pro které je advent obdobím klidu a rozjímání. V kostele svatého Bartoloměje je do slavnostní nálady přivedlo vystoupení Adventus Domini hudebního souboru Schola Gregoriana Pragensis. Duchovní hudbu ze 13. až 15. století a gregoriánské chorály v přednesu souboru vedeného Davidem Ebenem si přišlo poslechnout několik desítek posluchačů, kteří se uprostřed předvánočního ruchu dokázali zastavit a v zešeřelém kostele dali odpočinout svým uspěchaným a unaveným duším.

Schola Gregoriana Pragensis - laskavé zastavení a tiché rozjímání uprostřed vánoční vřavy.

Advent za každým oknem

Slavnostní adventní chvíle byly však znát ve všech významných budovách v Rumburku. Kostel svatého Vavřince navštívily desítky lidí, aby si prohlédly ojedinělý klášterní betlém, který se veřejnosti představuje vždy jednou za dva roky. Velmi oblíbená výstava betlémů a řezbaření v rumburském muzeu také přilákala velkou pozornost návštěvníků. Městská knihovna v Rumburku žila adventními trhy a Dnem dětské knihy. A v rumburské Loretě bylo možné po celý den zhlédnout prezentaci, která návštěvníkům připomněla obnovu tohoto barokního skvostu krok za krokem.

Mikuláš přijel za týden

Mikuláš se svým čertovským a andělským doprovodem přijel za rumburskými dětmi o týden později v pondělí 5. prosince. Oblíbené dostaveníčko na Lužickém náměstí se letos konalo již počtrnácté a i tentokrát platilo, za písničku dobrotu. Dlouhá řada dětí si nenechala ujít příležitost, aby se před Mikulášem blýskla svým pěveckým či básnickým uměním. A za každý, třebaže nepovedený umělecký počin, dostal malý umělec sladký balíček od Mikuláše a anděla.

Veřejnou mikulášskou nadílku organizoval Dům dětí a mládeže Rumburk. Zahájení adventu bylo plně v režii města Rumburk. Celkové náklady na tuto akci byly vyčísleny přibližně na 100 tisíc korun.

gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail