Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Starostové ze Šluknovského výběžku nesouhlasí se slučováním škol

Rumburk • Rumburské střední školy mají nyní velkou naději na samostatnou existenci. Rada Ústeckého kraje doporučuje zastupitelstvu kraje, aby revokovalo své původní usnesení a nesloučilo některá svá gymnázia s odbornými školami. Naději na samostatnou existenci tak nyní mají gymnázia v Roudnici nad Labem, Rumburku, Děčíně, Lovosicích a v Kadani a Klášterci.

Definitivní rozhodnutí zazní až 21. prosince při zasedání Zastupitelstva Ústeckého kraje, které bude o revokaci původního usnesení hlasovat.

V Rumburku se proti sloučení gymnázia se dvěma středními školami vzedmula vlna nesouhlasu. Studenti gymnázia uspořádali protestní demonstraci a podpisovou akci, kterou podpořilo již přes tři a půl tisíce signatářů.

Za nesloučení škol se na žádost ředitele školy Romana Kroutila postavili i starostové měst a obcí Šluknovského výběžku. Ve svém dopise adresovaném zastupitelům Ústeckého kraje píší: „členové Sdružení (pro rozvoj Šluknovska, pozn.) vyzývají k revokaci usnesení, kterým rozhodnete mj. o sloučení Střední zdravotnické školy a Obchodní akademie Rumburk s Gymnáziem Rumburk.“ Starostové také vítají dohodu koaličních zastupitelských klubů ČSSD a ODS, v níž se oba kluby shodují na nutnosti předchozí usnesení o slučování škol revokovat. „Tuto dohodu my, starostové měst a obcí Šluknovského výběžku, vnímáme jako jeden z pozitivních kroků, které směřují ke zklidnění napjaté atmosféry v našem regionu,“ zdůrazňují starostové.

Ústecký kraj přistoupil ke slučování škol již v roce 2004, a to z důvodu úspor a zachování kvality školství. Díky tomu se údajně za sedm let podařilo ušetřit již téměř 64 milionů korun. Kraj prodal nepotřebné školní budovy za téměř 20 milionů korun a na jejich provozu a údržbě ušetřil přes 30 milionů korun. Dalších 14 milionů korun kraj ušetřil na nájmech.

Sloučení gymnázia se středními školami v Rumburku bylo zastupitelstvem kraje posvěceno v dubnu tohoto roku i přes značný odpor velké části rumburské společnosti. V současné době však kraj svůj záměr přehodnotil a nyní se zdá, že od plánovaného slučování středních škol ustoupí.

gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail