Knižní hlídka

Tištěné noviny 01/2012 | 26. 1. 2012 | Nezařazené

demello

Letadlo se dostane do prudkých turbulencí a kapitán hlásí cestujícím: „Situace je vážná a může nám pomoci jedině Bůh.“ Jeden z cestujících nerozumí, a tak mu překládá vedle sedící kněz: „Kapitán říká, že nám není pomoci.“Vypadá to jenom jako vtipná hláška, ale něco na tom možná bude. Autorem téhle sentence byl Anthony de Mello, jezuitský kněz a psychoterapeut, který se narodil v indické Bombaji (1931) a zemřel v New Yorku (1987).

Není divu, že muž s takovýmhle přístupem to neměl jako kněz jednoduché v rámci církve svaté, a nynější papež Benedikt XIX. ještě jako Joseph Ratzinger varoval, že: „tyto pozice jsou s katolickou církví neslučitelné a mohou způsobit vážnou újmu!“

To jsou dvě informace, které u mne vzbudily veliký zájem a sympatii k tomuto muži; kdyby kázal někde poblíž, byl bych na jeho kázáních jistě jako jeden z prvních.

Pátral jsem po knihách, které jsou v Čechách na trhu, mnoho jich je v nabídce brněnského nakladatelství Cesta, v přilehlých knihovnách jsem nenarazil ani na jeden výtisk. Na internetu ale naleznete poměrně mnoho odkazů na dva díly Modlitby žáby, u kterých se možná namlsáte a neodoláte.

Při prohlídce psychiatrické léčebny si jeden pán povšimne jistého chovance, jak se v houpacím křesle houpe tam a zpátky a spokojeně si pobroukává: „Lulu, Lulu…“ „Co se mu stalo?“ ptá se doktora. „Lulu byla dívka, která mu dala košem,“ odpovídá doktor. Jak pokračují v prohlídce, dojdou až k nepolstrované místnosti, jejíž obyvatel neúnavně naráží hlavou do zdi a úpí: „Lulu, Lulu…“ „Ten měl také nějaké problémy s Lulu?“ zajímá se opět návštěvník. „Ano, tenhle si Lulu nakonec vzal.“

Z toho plyne, že v životě člověka je pouze dvojí trápení: když nezíská to, na čem lpí, a když získá to, na čem lpí. No není to roztomilé?

md

 

Vytisknuto z webu Rumburské noviny: http://archivrn.rumburk.cz

URL příspěvku: http://archivrn.rumburk.cz/2012/01/26/knizni-hlidka-4/