Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Krásná Lípa má nejlepší ekologický projekt

Krásná Lípa • Krásná Lípa se může od konce minulého roku pyšnit mezinárodním oceněním za Nejlepší ekologický projekt, které do Krásné Lípy přivezla prezidentka Evropské turistické asociace Lis Nilsen z Dánska. Ta předala krásnolipskému Klubu českých turistů a zástupcům města diplom a finanční odměnu ve výši pěti set eur (cca 12500 Kč).

Do soutěže ECO – AWARDS o nejlepší ekologický projekt se přihlásilo dvacet sedm projektů z celé Evropy. „My jsme se hlásili s projektem obnovení Köglerovy naučné stezky, se kterým jsme nakonec obsadili třetí místo společně s projektem, který do soutěže zaslala italská Neapol,“ upřesnil předseda Klubu českých turistů v Krásné Lípě Václav Hieke.

Köglerovu naučnou stezku navrhl a zrealizoval ve třicátých letech minulého století krásnolipský rodák Rudolf Kögler, ale po druhé světové válce bohužel zanikla. Obnovit se ji podařilo až v roce 2006 díky projektu »Centrum Českého Švýcarska«, na který se krásnolipské radnici podařilo získat finanční prostředky z fondů EU i státního rozpočtu ČR.

Na trase byly obnoveny a opraveny ka-pličky, křížky, schody, cesty i studánky. Nově byly postaveny informační tabule, exponáty, altánky a posezení a celkové rekonstrukce se dočkala i geologická mapa v Zahradách. Při rekonstrukci stezky spolupracovala radnice v Krásné Lípě s potomky a dědici Rudolfa Köglera, krásnolipskými turisty a mnohými dalšími institucemi i lidmi.

Celá stezka je doplněna čtyřiceti různými stanovišti, na kterých si lze vyzkoušet například hru na xylofon, prohlédnout si kopii milíře, ve kterém se »vypalovalo« dřevěné uhlí, nebo unikátní geologickou mapu v Zahradách, či se dozvědět mnoho zajímavých informací o zdejší krajině a její historii. Trasu stezky lze rozdělit na několik etap a absolvovat ji tak i s dětmi.

Soutěž vyhlásila Evropská turistická asociace, která při hodnocení předložených projektů kladla důraz na pohybovou aktivitu a pěší turistiku příznivou k životnímu prostředí. Evropská turistická asociace byla založena v roce 1969, v současné době sdružuje čtyřiapadesát turistických spolků z devětadvaceti evropských států se zhruba šesti miliony členů.

-sp-

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail