Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Kudy kam?

Průvodce vaším volným časem

Začátkem roku, zdá se, všichni se tak trochuvzpamatovávají z jeho příchodu, a tak je na kulturní frontě jaksi ticho po pěšině. Přesto přinášíme několik tipů, kam se vypravit.

Tento týden otevřeli v Dolní Poustevně výstavu velkoformátových fotografií z Českého Švýcarska pánové Sojka a Patzelt. Fotky krás národního parku jsou exponovány tak, aby vypadaly ještě krásnější. V údolích se válí mlha, sluníčko svítí přiměřeně a voda teče pomalu. Výstava je otevřena v centru setkávání do konce ledna.

Na zámku ve Šluknově vystavuje Lukáš Černý fotky stejného střihu. Má ale poněkud širší rozptyl: od Křečan až do Děčína. Jeho fotky provází verše Petry Malé, což často vytváří zajímavé napětí mezi textem a obrazem. Několik fotek je pořízeno technologií 3D, takže když použijete 3D brýle, můžete se fotkami projít.

Na stejném místě je také expozice výstavy Křížové cesty Šluknovska. Není vyloučeno, že jste tuto výstavu už na svých cestách po výběžku potkali, není to její první zastávka. Tady je ovšem obohacena o opravdové 3D objekty, konkrétně o reliéfy z křížové cesty v Království.

Z výstav do kina. Krom běžné produkce, kterou nabízejí biografům distributoři, bych rád upozornil na film Lurdy, který možná jednou uvede ČT2 pozdě večer, a pochybuju, že ho někdo vydá na levném DVD. Jedná se o paradokument o pouti do Lurd, a tu je kousek z recenze Františka Fuky: I když je tento film plný velmi složitých a různě interpretovatelných emocí, (režisérka) Hausnerová zůstává striktně neutrální a necpe nám žádný úhel pohledu. Takže zatímco mě tento film zaujal jako bizarní černohumorový pohled do intimního kroužku lidí, mezi které se nikdy v životě nedostanu (doufám!), něco jako Hoří má panenko na cracku, někoho věřícího může docela dobře zaujmout jako důkaz toho, že Boží zázraky jsou všemocné, a když se bude hodně modlit, ta chybějící ruka mu doroste. Paradoxně je tento hraný film dokumentárnější a objektivnější než to, co točí Michael Moore nebo pánové Klusák a Remunda a označují to slovem »dokument«. Lurdy můžete vidět v kině Luž v Dolním Podluží 21. ledna od 18.00 hodin.

A nakonec tu mám ještě dva drby z výběžanské hudební scény: Kapela By No Means se chystá natočit několik písní, než ji (dočasně) opustí hráč na klávesy pan Pišta. Druhá zpráva, nikoli dobrá, je, že kapela Wrata wot Stodoli (o které jsme tu mnohokrát psali) ukončila činnost pro neshody v pohledu na hudební tvorbu. No, když něco končí, třeba něco dalšího začíná.

md

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail