Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Nový systém vydávání občanských průkazů zkomplikoval úředníkům nový rok

Rumburk • Nový systém vydávání elektronických občanských průkazů zkomplikoval úředníkům rumburské radnice již první pracovní den nového roku. Systém během dne několikrát zkolaboval a na radnici se tak chvílemi tvořily fronty nespokojených občanů.

E-občanské průkazy, které jsou vydávány od nového roku, mají řadu výhod. Jejich vyřízení je rychlejší, než tomu bylo u klasických občanek, navíc žadatel nemusí nosit vlastní fotografii, protože tu mu zdarma pořídí pracovnice odboru civilně a dopravně správního, která jeho žádost vyřizuje. Pokud všechno funguje tak, jak má, trvá odbavení jednoho klienta jen několik minut a je rozhodně rychlejší, než tomu bylo dříve. Problém ovšem může nastat, když s pracovištěm přestane z jakéhokoliv důvodu komunikovat centrální systém. Pak se může odbavení protáhnout i na delší dobu.V úterý 2. ledna došlo k výpadku centrálního systému hned dvakrát, jednou na třicet, podruhé na patnáct minut. V tu chvíli se na chodbě tvořila fronta lidí, kterým čekání nebylo vůbec příjemné. Ale vše se obešlo bez incidentů. Úředníkům v Rumburku ovšem s nově zavedeným systém přibylo třikrát tolik práce. Až dosud totiž žádosti o občanské průkazy nabírala i další města, jako je Krásná Lípa, Šluknov a Velký Šenov. Nyní se všechny žádosti ze severní části Šluknovska odbavují v Rumburku. Zbytek výběžku dojíždí do Varnsdorfu.

gdo

Co jsou to E-občanské průkazy?

  • jsou to plastové průkazy o velikosti platební karty
  • od Nového roku je možné podávat žádosti o nové občanské průkazy pouze v Děčíně, Rumburku a Varnsdorfu
  • zájemci si mohou nechat vystavit za poplatek 500 korun občanský průkaz s čipem, na který je možné dohrát některé údaje
  • o občanský průkaz mohou požádat rodiče také pro své děti mladší patnácti let. Budou jej potřebovat například při cestách po Evropské unii. Za průkaz rodič zaplatí 50 korun a doklad platí pět let.

 

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail