Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Speciální pořádkové jednotky na Šluknovsku zůstanou

Rumburk • „Speciální pořádkové jednotky zůstanou na Šluknovsku až do konce června,“ slíbila na prosincovém zasedání rumburského zastupitelstva vedoucí územního odboru Policie ČR plk. Alice Zemanová, která přijela seznámit zastupitele s bezpečnostní situací ve Šluknovském výběžku. Tyto jednotky tak nadále budou dohlížet na bezpečnost v regionu, přestože se ve Varnsdorfu rekrutuje nová padesátičlenná Speciální pořádková jednotka. Ta by měla mít první členy připravené již k prvnímu únoru.

Speciální pořádkové jednotky, které byly na Šluknovsko nasazeny jen několik dní po vypuknutí srpnových sociálních nepokojů, měly v regionu operovat pouze do konce roku. Podle Zemanové je nyní jejich mandát prodloužen až do konce června. „Samozřejmě, že v průběhu času může policejní prezídium situaci vyhodnotit jinak a případně i jednotky odvolat, ale zatím máme přislíbeno, že zde tyto síly zůstanou v tomto režimu, jaký je teď, ačkoliv je bezpečnostní situace na Šluknovsku klidná a stabilizovaná,“ uvedla Alice Zemanová.

Zájemců je hodně,ale schopných málo

Stávající pořádkové síly by zakrátko měla podpořit nově vznikající speciální pořádková jednotka, která by měla dočasně sídlit ve Varnsdorfu. V tuto chvíli probíhá nábor do tohoto padesátičlenného týmu. Jak uvedla Alice Zemanová, zájemců o práci ve speciální pořádkové jednotce je víc než dost. Problém však je, najít mezi nimi ty nejlepší. „Situace s výběrem uchazečů není jednoduchá. Výběrové řízení je náročné, nábor je obtížný a bohužel, odpad uchazečů je obrovský. Stává se nám, že z patnácti lidí projde přes psychotesty jen jeden,“ dodává. Dalším problémem je, podle Zemanové, morální kredit uchazečů. „Přestože zájemci o práci u policie podepíšou čestné prohlášení, že nebyli trestně stíháni, nedopustili se žádných přestupků a že jsou vlastně čistí, jak padlý sníh, často se ukáže, že opak je pravdou. Často mají na kontě třeba i tři až pět přestupků, a to nejen v dopravě, ale i v majetkové činnosti,“ doplňuje informaci Zemanová.Policie přesto na náboru intenzivně pracuje a již 1. února by měli být připraveni první uchazeči, přestože je možné, že jednotka nebude kompletní.

Rumburk – nejbezpečnějšíměsto na Ústecku

Podle zástupce vedoucího obvodního oddělení PČR v Rumburku Františka Steinbacha je v tuto chvíli Rumburk nejbezpečnějším městem v Ústeckém kraji. „Sice se zvyšuje drobná kriminalita, ale násilná a těžká kriminalita je minimální. Dá se říci, že kromě běžných víkendových potyček a výtržností je v Rumburku klid. Navíc od léta klesl počet trestných činů z průměrných šedesáti na padesát měsíčně, což je běžný rumburský standard,“ vysvětlil František Steinbach. Zdůraznil také, že důrazné potírání drogové kriminality v Rumburku přináší první výsledky. „Povedlo se nám několik dost velkých zásahů při domovních prohlídkách, ale také při dopravních akcích. Soustavnými a důraznými kontrolami barů, heren a míst, kde se drogová kriminalita vyskytuje nejčastěji, jsme citelně rozrušili zdejší drogovou scénu, znejistili a zneklidnili jsme zdejší uživatele i prodejce drog,“ zdůrazňuje Steinbach a dodává, že tyto akce budou i nadále pokračovat. Nicméně, i když se první výsledky již objevily, nelze očekávat zásadní změny hned. „Na některých případech se pracuje dlouhodobě, takže nelze čekat úspěchy v řádu dnů či týdnů. O dalších výsledcích bychom se mohli bavit až v prvním čtvrtletí nového roku,“ zdůrazňuje.

gdo

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail