Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

V Rumburku otevřeli policejní výslechovou místnost pro děti

Rumburk • Policejní výslechová místnost pro děti byla tři dny před koncem roku otevřena v budově kriminální policie v Rumburku. Místnost vybavená nejmodernější přenosovou technikou bude sloužit k výslechům dětských obětí a svědků trestných činů. Pořízení dvou místností vybavených speciálními hračkami a digitální technikou stálo 180 tisíc korun, většinu zaplatilo Ministerstvo vnitra, deset procent přidalo město Rumburk.

„Nejlepší by bylo, kdyby toto zařízení nebylo nutné, kdyby se děti nestávaly oběťmi trestných činů a nedostávaly se do styku s traumatizujícími zážitky. Bohužel, statistiky hovoří jinak,“ řekl při slavnostním otevření starosta města Jaroslav Sykáček a dodal, že to byl také hlavní důvod, proč se rada města rozhodla tento projekt podpořit.

„Chtěli jsme přispět k tomu, aby pobyt dítěte na policii a jeho výslech nebyl pro něj dalším stresujícím zážitkem,“ zdůvodnil starosta. „Naším cílem bylo vytvořit takové podmínky k výslechu dětí, aby nemuselo opětovně docházet k jejich převyslýchání a tím k jejich další traumatizaci,“ dodala na vysvětlenou Jitka Gjuričová, ředitelka Odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra, které projekt z větší části financovalo. Zdůraznila, že s každým dalším výslechem se zapisuje dítěti traumatický zážitek hlouběji do paměti, což v budoucnu může mít neblahý vliv i na jeho psychiku.

Zatím byly děti vyslýchány v běžné kanceláři a v případě potřeby bylo nutné je přizvat k výslechu znovu. Speciální místnost, v níž by byl výslech zaznamenán na přenosové médium, tyto potíže odstraní. Na Ústecku se již jedno podobné zařízení nachází, a to v Mostě. „Plánujeme vybudování dalšího přímo na Krajském policejním ředitelství v Ústí nad Labem,“ uvedl Jiří Šenkýř, pověřený řízením krajské policie. V republice je těchto zařízení přes třicet.

Pomůže i Jája a Pája

Speciální výslechová místnost, vybavená pohodlným nábytkem, tabulí na kreslení a hračkami, je monitorována dvěma kamerami a mikrofony, které přenášejí obraz i zvuk do technické místnosti, kde mohou výslech sledovat právníci, státní zástupci, dětský psycholog i další lidé. Právě to, že dítě tento tým nevidí a komunikuje pouze se speciálně vyškolenými kriminalisty, přispívá k jeho šetrnějšímu výslechu bez zbytečných stresů. To, čeho se stalo svědkem nebo obětí, může navíc přehrát pomocí speciálních hraček, ať již panenek Jáji a Páji, nebo domečku s nábytkem, či namalovat na tabuli.Kamery i mikrofony v místnosti jsou velmi kvalitní a záznam výslechu je tak možné použít i jako důkaz u soudu. Podle Jitky Gjuričové nebude výslechová místnost sloužit jen policii, ale také oddělení sociálně právní ochrany dětí rumburské radnice. Navíc zde bude možné vyslýchat i ženy a dívky, které se staly oběťmi sexuálních útoků a znásilnění, ale také seniory. „Je nutné si uvědomit, že i tito lidé jsou opakovanými výslechy traumatizováni, že psychika starých lidí je stejně křehká, jako psychika dětí, a proto je nutné přistupovat k nim s citem a šetrně,“ dodala Gjuričová.

gdo

vyslechovka

Speciální panenky Jája a Pája umožní dětem lépe popsat například traumatické prožitky při sexuálních deliktech na nich spáchaných. Na snímku s nimi pózují dvě malé figurantky. Foto: gdo

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail