Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Fotopasti fungují, v Rumburku je u popelnic uklizeno

Rumburk • Fotopasti, které před třemi měsíci začala rumburská radnice v plném provozu používat k odhalení původců nepořádku, splnily svůj účel. Objem divoce odkládaného komunálního a objemného odpadu vedle kontejnerů na odpad tříděný klesl až o osmdesát procent. Kamery zachytily přes tři desítky hříšníků a čtrnáct z nich za svůj přestupek zaplatilo pokutu.

odpad

Rumburská radnice se několik let potýkala s velkým nepořádkem u popelnic a kontejnerů na tříděný odpad. Lidé místo toho, aby nepotřebné lednice, televize, nábytek nebo pneumatiky odvezli do sběrného dvora, vyhodili je vedle kontejnerů a starosti přenechali úředníkům. Za likvidaci těchto černých skládek město ročně zaplatilo desetitisíce korun. Ale i tak lidé bydlící v okolí skládek stále bombardovali radnici četnými stížnostmi. Neobtěžoval je jen nepříjemný pohled na haldy odpadků, ale i zápach, toulaví psi a potkani, kteří zde hledali něco k jídlu, stejně jako bezdomovci, kteří pátrali po čemkoliv, co by se dalo zpeněžit. Při svém pátrání si počínali bezohledně, trhali igelitové pytle, odpadky prohrabávali a roznášeli po okolí.

Zoufalý pohled se tak denně naskýtal při příjezdu do Rumburku směrem od Šluknova na autobusové zastávce U Mlékárny, nebo u kamenného mostu v Horním Jindřichově. Stejně neutěšený pohled byl často u dalších sběrných míst.

Až když selhaly všechny možnosti, jak černému skládkování zabránit, pořídila radnice čtyři fotopasti, které monitorují nejvíce postižená místa. Kamery se aktivují pouze při pohybu a pak jsou schopny pořídit buď videozáznam, nebo sérii snímků se sekundovým odstupem. Jedna kamera je schopna pořídit až šest tisíc snímků. Ty potom úředníci odboru komunálních věcí jednou za čas vyhodnocují a s těmi, co se dopustili přestupku, zahájí řízení.

Za první měsíce provozu těchto zařízení bylo přistiženo již přes třicet hříšníků. Jejich prohřešek byl nejčastěji řešen domluvou, pouze čtrnáct z nich zaplatilo pokutu, a to od dvou set korun do dvou a půl tisíce. Přitom maximální možná pokuta je 50 tisíc korun.

Radnice si pořízení fotopastí pochvaluje. Objem odpadků na černých skládkách klesl o osmdesát procent. To má efekt nejen estetický a hygienický, ale také finanční. Ušetřené peníze může radnice investovat jinde.

Navíc, pořízení fotopastí je finančně velmi zajímavé. Jeden fotoaparát stojí okolo šesti tisíc korun. Kdyby chtěla radnice místo monitorovat pomocí kamerového systému, zaplatila by mnohonásobně více. Jen jeden kamerový bod stojí až 400 tisíc korun.

gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail