Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Krátké textové zprávy Martina Schulze právě vycházejí na novém CD

sms-deska Deska Krátké textové zprávy obsahuje, navzdory názvu, zprávy poněkud delší. Nejkratší má tři minuty, nejdelší bezmála šest minut, a jestli je možné všechny nějak zařadit, asi by se nejvíc hodilo označení šanson, a to v tom smyslu, v jakém jsme si zvykli chápat ho v Čechách. Tedy píseň, která se nezabývá banalitami, má hlavu a patu a dohromady dává nějaký smysl.

Pro sebe razím ještě jedno označení, a to dumky, protože jsou to písně zadumané, napsané a zazpívané spíš »dovnitř« nežli »ven«.

Autorem všech deseti písní na albu je Martin Schulz, novinář a publicista, později emigrant a pracovník Svobodné Evropy a po pozdějším návratu i moderátor a spoluautor televizního pořadu Sněží a ještě později (považte!) i starosta jedné menší obce na severu Čech.Ten výčet je důležitý, protože jasně ukazuje východiska, se kterými Martin pracoval při psaní písní.

Vykořeněnost, ztráta domova a hledání pevného bodu je patrná už v první písni, kde spíše deklamuje, než zpívá: »cizina se mi nestala domovem/ale domov cizinou.

«Smutný příběh navrátilců, který třeba Karel Kryl (mimochodem Schulzův spolupracovník z rádia Svobodná Evropa) nesl velmi těžce a komentoval ho dosti uštěpačně a razantně (aby ho nakonec nepřežil), prožívá Martin spíš s udiveným smutkem, jaký přichází na člověka na barové židličce kolem druhé ráno. Židle už jsou na stolech a barman by vás rád vypakoval domů, protože chce spát a zítra znovu otvírá.

Vlastně celá deska je tak trochu »noční« a klidná, plyne jako řeka za domem a občas zdálky zahouká vlak; jestli čekáte nějakou vypalovačku, tady se nedočkáte.

Martin spíš, než zpívá, recituje a sděluje, jak bylo řečeno výše. Sám to komentuje s úsměvem slovy, že »svůj tón už našel a další hledat nehodlá.« To je v pořádku, ale myslím, že by neškodilo občas si písničku trochu víc »zahrát«, právě ve smyslu podání šansonu jako malého divadla, a nezůstávat jenom v roli nezúčastněného pozorovatele, který pozoruje i svůj život z pozice diváka.

Deska skupiny SMS Krátké textové zprávy není žádný střední proud, ale dospělá zpráva o stavu světa. Velkým plus je schopnost formulovat, slovy jedné z písní: »…ty mi neseš svět/ v kterým je lidem aspoň rozumět/je to zázrak dělat ze slov věty/a ne fetiše a amulety.«

md

Tisk Tisk | E-mail E-mail