Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

V centru města vzniklo další doupě bezdomovců

Rumburk • Rumburk se potýká s dalším squatem přímo v centru města. Bezdomovci a drogově závislí si jako místo svého nuzného pobytu vybrali nedostavěnou restauraci Pivovaru Svijany na třídě 9. května, naproti restauraci Venuše. Strážníci místo denně kontrolují, starosta města situaci řeší s vlastníkem budovy.

svijany

Když před několika lety projevil Pivovar Svijany zájem o rekonstrukci této budovy, mnozí se radovali z toho, že další rumburský dům bude zachráněn a že v něm vznikne příjemná restaurace. Ve staletých sklepeních plánovali majitelé pivovaru vybudovat stylovou vinárnu, naopak v horním patře mělo být několik bytových jednotek.

Rekonstrukční práce probíhaly rychle ke spokojenosti města i památkářů. Několik týdnů před dokončením však byli stavbaři odvoláni, dům uzamčen a práce se zastavily.

Co bylo příčinou, zůstává utajeno. Je smutným faktem, že dům je již několik let vydán na pospas zlodějům a bezdomovcům. Nejdříve zmizely z domu vypínače, vodovodní baterie, kuchyňské linky, později hledači kovů vytrhali ze zdí dráty a elektroinstalaci.

Za přívětivou fasádou se skrývá ruina, kterou si nyní přivlastnila skupinka tuláků. Začátkem ledna na ně upozornil telefonát rumburské strážníky, kteří si přijeli objekt prohlédnout.

„To, co jsme viděli, bylo hrozné,“ netají se svým znechucením ředitel Městské policie Rumburk Miroslav Jeřábek: „Všude hromady odpadků, hadrů, lidských i psích exkrementů, vše zničené a zdevastované. Uprostřed toho všeho zbědovaný pes a dva drogově závislí bezdomovci, devětadvacetiletý muž z Rumburku a jednatřicetiletý z Mikulášovic.“ Podle Jeřábka je navíc místo lidem nebezpečné, jelikož každou chvíli hrozí, že se zhroutí další části již propadlých stropů, nebo že se při neopatrném šlápnutí člověk zřítí někam do sklepení.

Až donedávna se bezdomovci dostávali do budovy z její zadní části, přes dveře, od nichž měli kliku. Tu si při odchodu nosili vždy s sebou nebo si ji schovávali na určeném místě. V minulém týdnu však kdosi ukradl vstupní dveře z Nerudovy ulice, a tak je místo volně přístupné.

„Varuji každého, aby tam chodil. Vnitřek budovy je velmi nebezpečný nejen pro zdraví, ale i životu každého, kdo se v ní pohybuje,“ zdůrazňuje šéf strážníků. Ten již o nastalé situaci informoval vedení města.

Starosta Jaroslav Sykáček napsal dopis majiteli firmy Euroczech s.r.o., která je vlastníkem objektu, aby si ho zabezpečil proti nedovolenému vniknutí osob, a aby se i vyjádřil, co s touto nemovitostí dál zamýšlí.

„Dnes ráno (pátek 20. 1., pozn.) jsme začali objekt zabezpečovat. Co bude možné, to zabetonujeme, jinde dáme dveře nebo i mříže. A pokud by po těchto opatřeních někdo vniknul do budovy, bude mít městská i státní policie možnost jednat s ním jako se zlodějem, a bude se to řešit trestním stíháním,“ vysvětluje zástupce jednatele společnosti Pěnička. Ten také potvrdil, že jednatel společnosti Jaroslav Kašpar obdržel starostův dopis: „V pondělí bude starostovi Rumburku odeslán dopis i s omluvou, a s vysvětlením, jaké máme s budovou plány. Chtěli bychom ji v průběhu roku začít rekonstruovat, tuto investici jsme už zařadili do našich letošních plánů,“ potvrzuje Pěnička.

                                       gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail