Třeskuté mrazy rychlému růstu brtnických ledopádů svědčí

Tištěné noviny 03/2012 | 16. 2. 2012 | Nezařazené

Krásná Lípa • Velké rampouchy zvané lidově ledopády díky trvajícím mrazům rychle dorůstají. Navzdory teplému lednovému počasí proto ani letos nebudou turisté o tuto hojně navštěvovanou zimní pozoruhodnost Českého Švýcarska ochuzeni.Atraktivní ledopády se nacházejí především v okolí osad Brtníky a Kyjov u Krásné Lípy.

ledopady

Pro lepší orientaci návštěvníků nainstalovala strážní a informační služba národního parku dočasné ukazatele, které zájemce dovedou k nejzajímavějším ledovým útvarům.

„Letošní ledopády jsou zajímavé především intenzivním přirozeným zbarvením, které je dané průsakem vody lesní půdou,“ řekl ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda, a dodal: „Rampouchy se utvořily sice teprve před nedávnem, již nyní však poskytují pěkný zážitek.“

Přístup k ledopádům je letos poměrně pohodlný, sněhová pokrývka není příliš vysoká. Návštěvníci však musí počítat se zledovatělými úseky cest i s velmi nízkými teplotami ve skalnatých údolích národního parku. Kvalitní oblečení i obuv jsou nezbytností.

Ledopády vznikají následkem stékání a průsaku vody po skalách do roklí, kde po celý den panují teploty hluboko pod bodem mrazu. Voda po zmrznutí vytváří velké objekty připomínající vodopády či opony.

Tomáš Salov

Vytisknuto z webu Rumburské noviny: http://archivrn.rumburk.cz

URL příspěvku: http://archivrn.rumburk.cz/2012/02/16/treskute-mrazy-rychlemu-rustu-brtnickych-ledopadu-svedci/