Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Drobná nahlédnutí do rumburské kroniky

Vzpomínáme-li na osobnosti, které pro Rumburk něco znamenaly, nelze zapomenout, což by bylo čirým nevděkem, ani na pana Rudolfa Demela.

Narodil se 19. dubna 1905 v Chomutově, byl nadšeným milovníkem památek a starožitností, byl to dobrý člověk, který měl rád lidi.

Po středoškolských a vysokoškolských studiích absolvoval Státní knihovnickou školu v Praze. V roce 1935 obdržel místo samostatného městského knihovníka v Rumburku a od následujícího roku pracoval rovněž v městském archivu a v muzeu.

I po nástupu fašismu zůstal antifašistou, nestal se členem NSDAP ani za cenu osobních obětí, a nadále zůstal věrným stoupencem demokracie, což bylo jeho životní krédo.

Po skončení druhé světové války pracoval nějaký čas jako vedoucí přihlašovacího úřadu, ale už v roce 1947, sotvaže město obnovilo muzeum, vrátil se ke své profesi a s neúnavnou pílí shromažďoval veškerý hmotný i písemný materiál z minulosti Šluknovského výběžku. Z něj sestavil exponáty přibližující vývoj Rumburska i život textilních dělníků.

Navzdory přibývajícím létům věnoval se pan Rudolf Demel nezištně práci ve všech kulturních komisích, instaloval výstavy, pořádal přednášky. Objevil také do té doby neznámé materiály a dokumenty Rumburské vzpoury. Jen jeho zásluhou neupadly v zapomnění. Rudolf Demel byl skutečně mužem – pracovníkem na svém místě a patří mu všestranný dík a velké uznání.

Nelze zapomenout ani na věrnou spolupráci paní Demelové, která měla na všech akcích, a hlavně na úpravě muzea nemalý díl.

připravila Marie Zibnerová

Tisk Tisk | E-mail E-mail