Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Hlavní věži starokřečanského kostela sv. Jana Nepomuckého hrozí zřícení

Římskokatolická farnost žádá o dotace na její záchranu

Staré Křečany • Stav hlavní věže kostela svatého Jana Nepomuckého ve Starých Křečanech je z pohledu statiky hodnocen jako bezprostředně havarijní, hrozí její zřícení. Již v roce 2008 došlo ke zřícení části střešního pláště. Nyní se připravuje její obnova, Římskokatolická farnost Staré Křečany již podala žádost o dotaci.

krecany

Obnova kostela sv. Jana Nepomuckého ve Starých Křečanech pokračuje již přes rok. Jak uvedla Klára Mágrová, koordinátorka projektů, byly již v loňském roce zahájeny tesařské práce na opravě krovu hlavní věže kostela, který je silně poškozen dřevokaznou houbou a neplní svou nosnou funkci. Na tuto část rekonstrukce společně přispěly částkou pět set tisíc korun Havarijní program Ministerstva kultury, Biskupství litoměřické, obec Staré Křečany i Římskokatolická farnost Staré Křečany. Celkově však má obnova hlavní věže stát 1,8 milionu korun. Proto farnost již podala příslušným institucím žádosti o dotaci.

Kostel nechal v polovině 18. století postavit majitel šluknovského panství Alois Thomas, hrabě Harrach. „Autorem plánů barokního kostela sv. Jana Nepomuckého ve Starých Křečanech z let 1736–1741 byl pražský stavební mistr Johann Georg Aichbauer, spřízněný s Kryštofem a Kiliánem Dientzenhoferovými. Návrh architektury oltářů pochází od rakouského dvorního architekta Johanna Lucase von Hildebrandta,“ uvedl páter Jozef Kujan, ředitel salesiánské komunity, která spravuje katolické farnosti na Rumbursku. Původní dochovaný krov je pak od dvorního tesaře Josefa Löfflera z Prahy.

I přes svá poškození žije starokřečanský kostel čilým společenským životem. Mše svaté se v kostele konají každou neděli od 7.30 hodin a v průběhu roku se zde pořádají koncerty duchovní hudby, setkání německých rodáků a staví se zde kostelní betlém. Klára Mágrová také připomíná, že o historii kostela je možné se dočíst v česko-německé brožuře, kterou v roce 2009 vydala Římskokatolická farnost Staré Křečany.

-g-

Tisk Tisk | E-mail E-mail