Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

I lidé s postižením mají šanci žít normálně

Lobendava, Šluknovsko • Ústav sociální péče Lobendava prochází nyní zásadní transformací svých sociálních služeb. Klienti ústavu dostanou možnost žít běžným životem obyčejných lidí.

Podporu lidí s hendikepem k životu v jejich vlastních domovech a jejich aktivní zapojení na trh práce a do společnosti umožní nyní nový program Ministerstva práce a sociálních věcí. Díky tomu se během následujících let obyvatelé lobendavského ústavu přestěhují do nových, vhodnějších domovů, které se pro ně již teď budují v okolních městech. Ve Velkém Šenově a ve Šluknově se pro 24 klientů plánuje výstavba bezbariérových domků. Dalších 21 klientů nalezne nový domov ve dvou nově zrekonstruovaných budovách bývalého dětského domova v Rumburku. Ostatní budou moci využívat službu chráněného bydlení, která je už dnes poskytována v pronajatých bytech na sídlišti ve Šluknově.

„Smyslem projektu je dát šanci lidem z velkých ústavů žít životem podobným životu jejich vrstevníků,“ uvedla Iva Boumová, koordinátorka procesu transformace v ÚSP Lobendava a dodává, že na rozdíl od dosavadního bydlení téměř na samotě u státních hranic budou nyní uživatelé služeb žít v běžné zástavbě města.

„Lidé s postižením jsou schopni žít v běžných domácnostech, zvládat péči o ni i o sebe, ale také pracovat a věnovat se svým zálibám, v čemž je život v instituci značně omezoval,“ poukazuje Iva Boumová na zkušenost klientů, kteří již přes rok žijí v chráněném bydlení v panelácích ve Šluknově.

Lobendavský ústav byl do projektu vybrán jako jeden z 32 zařízení v celé České republice. „Důvodem našeho zařazení do projektu byla zejména odlehlá lokalita, obtížná dostupnost návazných služeb, nevyhovující materiálně technické podmínky budovy a vysoký počet lůžek na pokoji,“ říká zástupkyně ředitelky ÚSP Lobendava Kateřina Krohová, podle níž v ústavním zařízení nemohou být zajištěny základní podmínky pro dodržování soukromí klientů a uplatňování jejich lidských práv.

„Těšíme se, že tento projekt přinese našim klientům mnoho pozitivních změn, zajistí jim důstojnější a kvalitnější život. Věříme, že se nám podaří v nových lokalitách navázat dobré sousedské vztahy a že nové služby budou přínosem i pro ostatní obyvatele Šluknovského výběžku,“ doplnila Kateřina Krohová.

-r-

Tisk Tisk | E-mail E-mail