Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Městská policie Rumburk – z denních záznamů

Městská policie
RumburkSukova
1055, 408 01 Rumburk
tel.: 156, 412 332 050

Unesl ji a pak opustil

Kuriózní krádež nahlásil v neděli 15. ledna na linku 156 občan z Rumburku. V odpoledních hodinách se od jeho domu ztratila popelnice s nově zaplacenou známkou. Sousedka poškozeného majitele viděla v ranních hodinách podivného muže, kterak táhne za sebou jakousi popelnici směrem na Jiříkov. Rumburští strážníci se vydali pohřešovanou věc hledat, a jejich pátrání nemělo dlouhého trvání. Popelnice si hověla u vchodu jednoho z opuštěných a vybydlených domů na Jiříkovské ulici v Rumburku. Šťastný majitel svou popelnici okamžitě poznal a vzápětí si ji odvezl zpátky domů, do bezpečí. Únosce nebyl dopaden.

Tentokrát naštěstí  všechno dobře dopadlo

Stále častěji se setkávají lidé s vypočítavými a všemi mastmi mazanými podvodníky, kteří se vetřou do jejich bytu, zneužijí jejich důvěřivosti či neznalosti a pod falešnou záminkou je připraví mnohdy o všechny peníze či celoživotní úspory.

Opatrnosti nikdy není nazbyt, a proto je jen chvályhodné, když v případě jakéhokoliv podezření lidé okamžitě volají na městkou policii nebo na Policii ČR.

Takto správně se zachoval i nájemník domu Na Valech, jemuž neuniklo, že se po domě pohybuje neznámá žena, která od lidí vybírá peníze za faktury pro jistou telefonní společnost.

Přivolaní městští strážníci zakrátko ženu dopadli při její činnosti a zjistili její totožnost. Podezřelá výběrčí peněz přesvědčivě tvrdila, že je pracovnicí dané firmy, ale strážníci si přesto pravdivost jejího tvrzení ověřili přímo na centrále. Naštěstí pro všechny se ukázalo, že žena není žádná podvodnice, že je skutečně u firmy zaměstnaná a potvrdilo se i to, že její vybírání peněz nebylo v rozporu se zákonem.Tentokrát vše dopadlo dobře. Den poté se však podobná situace opakovala v jiném domě a s jinými lidmi, ale tentokrát přišla důvěřivá majitelka bytu o všechny své úspory.

Po výběžku se pohybují podvodníci!

Neuvěřitelnou drzostí dvou podvodníků, ale i neuvěřitelnou důvěřivostí dvou žen z Rumburku byli zaskočeni i rumburští kriminalisté. Setkání těchto lidí skončilo naštěstí jen ztrátou peněz jedné z žen, policisté však upozorňují, že mohlo dopadnout i hůř, třeba i napadením a násilím.V pátek 20. ledna zazvonili u dvou žen žijících na sídlišti V Podhájí dva muži, kteří se představili jako zástupci bytového družstva Průkopník. Vysvětlili dámám, které je s důvěrou vpustily do svého bytu, že jim musí nainstalovat bezpečnostní zámek na vchodové dveře, což bude stát dva tisíce korun.

Aniž by byly ženy předem ze strany bytového družstva upozorněny, že by mělo k takovému opatření dojít, nechaly si zámek nainstalovat a poctivě za něj zaplatily. Když však požadovaly doklad o zaplacení, samozvaní zámečníci se již ničím nezdržovali a utekli i s penězi. Poškozené ženy celý incident nahlásily městské policii a na doporučení strážníků se obrátily i na policii státní, která začala celý případ šetřit.

O něco později se podobný případ stal i v Jiříkově. Tentokrát si však falešní zámečníci řekli o dvacet tisíc. Jenomže majitelka bytu nebyla na tak velkou investici připravena a tolik peněz u sebe neměla. Muži ale trvali na svém, výměnu zámku prý udělat musí a peníze chtějí hned. Nakonec ženě nabídli, že ji odvezou kamkoliv, kde si bude moci peníze sehnat. Důvěřivá žena nasedla k nim do automobilu a nechala se odvézt až do Nového Boru a České Lípy, kde sehnala potřebný obnos. Jakmile muži drželi peníze v ruce, zmizeli.

Podvedené ženy měly velké štěstí, že jim muži neublížili, a žena z Jiříkova, že ji v pořádku, živou a zdravou přivezli zpět domů z cesty za penězi. Přišly však o své úspory a navíc riskovaly i to, že si podvodníci při výměně zámku ponechají rezervní klíč od jejich bytu a vrátí se do něj v příhodné chvíli bez sebemenších problémů.

Policisté varují všechny, zejména děti a starší spoluobčany, aby v žádném případě neotevírali dveře neznámým lidem. Pokud s nimi chtějí hovořit, ať otevřou jen přes bezpečnostní řetízek. Zdůrazňují také, aby lidé neplatili nikomu za služby nebo zboží, které si neobjednali. A pokud budou mít sebemenší podezření, že něco není v pořádku, ať raději hned volají městskou policii na linku 156, nebo Policii České republiky na linku 158.

Školačky přistiženy   při krádeži

Dvě žákyně základní školy v Rumburku, jedenáctiletá a dvanáctiletá dívka, zatoužily po sladkostech a lákavých časopisech, aniž by na ně měly potřebné peníze. Pokusily se tedy v samoobsluze na sídlišti V Podhájí domoci se svých vytoužených radostí cestou nelegální a nesprávnou. Vyhlédnuté zboží pečlivě ukryly před zraky prodavaček ve snaze pronést je nepozorovaně bez zaplacení přes pokladnu. Pozornému oku personálu však jejich podezřelé chování neuniklo a malé zlodějky byly dopadeny. Svůj lup poté dobrovolně odevzdaly. Přivolaní strážníci obě dívky podezřelé ze spáchání přestupku předali rodičům, na něž byl delegován i výkon trestu. Ze strany strážníků byla celá patálie řešena domluvou. Informace o dívkách a jejich skutku byly předány odboru sociálních věcí při MěÚ Rumburk, který se případem bude dál zabývat. Rodiče i jejich ratolesti se tak musí připravit na návštěvu sociálních pracovnic a na pohovor, který odhalí, co bylo příčinou nezákonného jednání těchto dívek. Pokud sociální pracovnice zjistí, že děti mají dlouhodobé kázeňské problémy, nebo že mají problémy jejich rodiny, dlouhodobě s nimi za pomoci dalších odborníků – psychologů, speciálních psychologů a etopedů – pracují. Ve výjimečných případech mohou být děti umístěny i do střediska výchovné péče v Děčíně, a to až na osm týdnů. Podle sociálních pracovnic však mnohdy stačí jen důrazná domluva.

gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail