Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Ministr zemědělství Bendl navštívil Šluknovsko

Rumburk, Lipová • Ministr zemědělství Petr Bendl navštívil Šluknovsko. Při této příležitosti se vyjádřil, že právě chov skotu a ovcí a podpora zemědělství by v tomto regionu mohlo být řešením pro vznik nových pracovních míst.

bendl

Ministr zemědělství Petr Bendl navštívil v pondělí 6. února soukromou zemědělskou farmu Vladimíra Sadílka v Rumburku a Biopark v obci Lipová, který je největším producentem masa s certifikátem Bio v republice. Firmu založili ekologičtí farmáři z horských a podhorských oblastí a jejími dodavateli je téměř sto biofarem z Moravy a Čech chovajících masná plemena skotu. Maso z Lipové se prodává do českých a slovenských BIO obchodů, ale i do velkých obchodních řetězců, například do řetězce TESCO.

Ministr při návštěvě biofarmy zdůraznil, že chov masného skotu je zejména pro farmáře z horských a podhorských poloh, kteří se často věnují i ekologickému hospodaření, hlavním zdrojem příjmu. „V méně příznivých oblastech je chov masného skotu důležitou součástí místní ekonomiky, protože nabízí pracovní příležitosti,“ řekl Petr Bendl.

Podmínky pro zemědělství na Šluknovsku jsou vhodné spíš k chovu, než k pěstování plodin. Podle předsedy Svazu marginálních oblastí Milana Boleslava je na těchto územích podpora tohoto zemědělského odvětví více než důležitá. „Bez existence masného skotu a ovcí by Česká republika musela Sudety buď rozorat, nebo ponechat ladem,“ uvedl Boleslav. Z takových oblastí by pak podle něj obyvatelé odešli do měst. „Zkušenosti ukazují, že tam, kde krajina kompletně zarostla lesem, došlo k vysídlení, a stejné je to i u nás,“ dodal předseda Svazu marginálních oblastí Milan Boleslav.

Ministerstvo zemědělství nyní rozhodlo o poskytování zvláštních podpor na citlivé sektory, například podpory narozených telat v chovu bez tržní produkce mléka a podpory pasených ovcí a koz.

Toto opatření by mohlo pomoci v rozvoji podnikání v oblasti chovu masného skotu, ovcí a koz. Podle ministra Petra Bendla by příznivý vývoj zemědělství mohl být i příslibem pro vznik většího množství pracovních míst v oblasti, kde nezaměstnanost v průměru dosahuje až 15 procent.

-g-

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail