Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Černý čáp č. 6151 se vrací z Afriky domů do Národního parku České Švýcarsko

Krásná Lípa • Vzácní čápi černí se vracejí ze svých zimovišť v Africe domů. Jak vyplývá z hlášení francouzských ornitologů, je na cestě také čáp, který se vylíhl a byl okroužkován na hnízdě nedaleko Zadní Doubice v Národním parku České Švýcarsko. Čáp s kroužkem číslo 6151 je jedním ze čtyř mláďat vyvedených z tohoto hnízda v roce 2006. Spatřil a vyfotografoval jej 10. ledna 2012 Joseph Combe v regionálním přírodním parku Camargue (Parc Naturel régional de Camargue), jižně od města Arles.

cap

„Náš čáp se na jihu Francie připravuje na cestu zpět do našich končin a čeká na vhodné podmínky. Při čekání si užívá darů hostitelské země a plně využívá potravní nabídky, kterou mu poskytuje přírodní park,“ řekl ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda, a dodal: „Poznatky, které nám přináší zkoumání života jednotlivých druhů, nám ukazují, jak důležité je vnímat ochranu přírody nejen v lokálním měřítku, ale také z hlediska evropského či světového. Souvislosti, které my lidé často nevnímáme, mohou být pro dnes ohrožené druhy doslova existenční otázkou.“

V Národním parku České Švýcarsko již probíhají přípravy na co nejúspěšnější hnízdění ohrožených ptačích druhů. Zaměstnanci parku již sledují chování ptactva a snaží se najít oblasti, kde ptáci zahnízdí. Hnízdní lokality pak budou pro návštěvníky dočasně uzavřeny. Dočasné uzavírky hnízdišť se však obvykle netýkají značených turistických cest.

O úspěšnosti či neúspěšnosti hnízdění čápů černých, ale také sokolů stěhovavých či výrů velkých rozhodne především to, zda budou mít dostatek klidu.

„Problém spočívá v tom, že si ptáci místa pro hnízdění hledají ještě před začátkem turistické sezóny,“ vysvětluje Pavel Benda, a pokračuje: „S příchodem návštěvníků a zvýšením ruchu mimo značené cesty by pak mohli hnízda opustit a nechat zastydnout vajíčka či hladem uhynout mláďata.“

Tomáš Salov

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail