Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Kudy kam?

Průvodce vaším volným časem

Dnes se nebudeme zabývat tím „kudy a kam“, ale spíše „kdy a co“, a to třeba klidně i doma. Probírám se přehledem mezinárodních a evropských dnů a i v březnu je co slavit.

Máme tu nejdříve Mezinárodní den žen (8. 3.), který si nejsem jistý, jestli se ještě slaví. Ale my v Rumburských novinách musíme, protože paní šéfredaktorka má svátek tak jako tak.

Hned vzápětí (11. 3.) přichází Evropský den mozku, který slaví svůj den od roku 1998. Byl vyhlášen Evropskou aliancí DANA pro výzkum mozku. A protože to není jen tak ledajaký orgán, od roku 1999 se slaví dokonce celý Evropský týden mozku. Ten letos vychází na 12. až 18. března. Přiznávám, že do letoška jsem žádné velké mozkové slavnosti nepostřehl. Naopak, občas mi připadá, že se slaví dny spíše BEZ mozku. Nechci lacině poukazovat kde, ale možná jste taky někdy v noci měli puštěnou televizi naladěnou na ČT24 … Ovšem, letos si dám extra pozor na to, kdo slaví a jak.

Potom přichází Mezinárodní den nenávisti, který naopak jako by se slavil denně. Termín je 18. 3. a bez dalších podrobností uvádí toto datum wikipedie, takže tu nenajdeme žádný návod a pokyny, jak se s tímto dnem vypořádat, zřejmě v naději, že si poradíme sami.

Poslední mezinárodní den, o kterém se chci zmínit, jistě oceníte všichni. Osobně se na něj těším už teď a možná na jeho důkladné uctění budu nacvičovat už dopředu. Jedná se o Mezinárodní den spánku, kterýžto slaví se od roku 2002. Hlavním jeho smyslem a cílem je zvýšení informovanosti mezi laickou veřejností o poruchách spánku a o prevenci i možnostech léčby. Můj problém není v tom, že bych měl spánek porouchaný, ale že se k němu dostanu většinou až hodně pozdě. Než usnu: mezinárodní den spánku vychází na první jarní den (21. 3.). A teď už dobrou noc.

md

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail