Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Mateřská škola Komenského ožila masopustními maškarami

Celý měsíc se naše mateřinka pečlivě připravovala na masopustní karneval, který se uskutečnil v úterý 21. února. Jelikož Vánoce jsme prožili ve staročeském duchu, chtěli jsme si s dětmi užít i pravý staročeský masopustní karneval.

maskarnims

Paní učitelky děti seznámily s tradicí masopustu, původem a charakteristickými maškarami. Společně s dětmi »pekly« papírové koláče či koláče ze slaného těsta, vatou »plnily« jelítka a jitrnice ze silonových punčoch, vyráběly klobouky a výzdobu. Nezapomněli jsme ani na masopustní písničky, říkadla a děti ze sborečku pilně nacvičovaly masopustní žerty.

Při karnevalu nás přivítal sám vypasený Masopust a po krátkém žertování přemluvil Půsta, aby nás ještě nechal chvíli tančit, veselit se a hodovat. Děti ze sborečku vystoupily se svou masopustní scénkou, při které nechyběli muzikanti, medvěd s medvědářem, selka, a dokonce ani stará Blažková. Vystoupení mělo velký úspěch. Pak nás Masopust vyzval k tanci, a ne ledajakému, přímo k Šavlovému. Jelikož nám pěkně vyhládlo, pozval nás pak na hostinu s nefalšovanými jitrničkami a tlačenkou. A abychom si po masíčku spravili chuť, přichystaly paní učitelky výborné masopustní koláče a koblížky. Ale všechno jednou končí a tak i v naší školce zazvonil zvonec, Masopust předal svou vládu do rukou Půsta a rozloučil se s námi přáním: „Vinšuju vám štěstí, zdraví, čtyři chlívky, žádné krávy a dvě dírky v nose – skončilo se!“ Velkou pochvalu a poděkování za úžasnou spolupráci zaslouží téměř všichni rodiče, kteří svým malým ratolestem pomohli při výrobě či shánění masopustních masek. Děti byly nádherné, každá maska byla jedinečná a originální.

Děkujeme i maškarám z DDM Rumburk, které nás přišly navštívit a přinesly nám něco sladkého na zub. Velké poděkování patří panu Formánkovi, který nám všechny masné dobrůtky daroval.                  

Šárka Votočková

Tisk Tisk | E-mail E-mail