Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Navštivte 16. hornolužický den pláteníků v nedalekém Seifhennersdorfu

Centrum hornolužického příhraničního města Seifhennersdorf se v neděli 18. března vrátí v čase o několik století zpátky a dovolí tak návštěvníkům nahlédnout do všedního života skromných tkalců plátna.

platenik

Pracovníci muzea v Markersdorfu připravili v Karáskově muzeu mnoho názorných ukázek ze života původních obyvatel severočeských Sudet, předvedou způsob pěstování a zpracovávání lnu z této doby, včetně originálu tkalcovského stavu z roku 1800. V Karáskově muzeu se tak návštěvníci budou moci vrátit do dob, kdy začínal pracovní den za úsvitu hlasitým zvukem křepelky a končil až po šestnácti hodi-nách tvrdé práce u tkalcovského stavu. Do dob, kdy místní lidé a pláteníci především neoplývali žádným velkým majetkem a o to více žili v souladu s přírodou. Kdy na louce za každým podstávkovým domkem stála „kráva chudých lidí“ – koza, která denně dávala dostatek mléka pro výrobu másla, tvarohu a sýra.

Návštěvník výstavy se zde také dozví mnoho zajímavého o vzniku a stavbě hornolužických podstávkových domů. Výstava fotografií Rainera Döringa na téma „Na cestě Karáskovým revírem“ přiblíží osudy příhraniční oblasti Horní Lužice a severních Čech a výstava „Tenkrát v DDR – každodenní život“ umožní zájemcům zavzpomínat na doby německé komunistické totality.

V seifhennersdorfském radničním sklíp-ku se mezitím budou s láskou připravovat a podávat typická jídla pláteníků, například bramborová bašta, chlupaté knedlíky či bezinková polévka.

Samotný Karáskův přírodní trh s více než šedesáti prodejními stánky se koná na parkovišti u Karáskova muzea, na náměstí u radnice a v historickém třístranném dvoře (Bulnheimischer Hof).

Prodejci a obchodníci budou prodávat mimo jiné i domácí kozí a kravské sýry, drůbeží speciality a speciality ze zvěřiny, koňské maso a salámy, Karáskovu šunku a chléb, křepelčí vajíčka, bylinné likéry, léčivé bahno z panství Karlse Stülpnera a nebo jizerskohorské hračky ze dřeva. Bude možné dívat se pod ruce pekaře z Neukirchu při pečení koláče „Baumkuchen“ a od 15.00 hodin bude na přírodním trhu přítomen i velikonoční zajíček Olli.

K návštěvě zve také podstávkový dům (Bulnheimischer Hof) se vzácnou stropní malbou a výstavou společnosti AG Textilland Horní Lužice na téma „Hraběnka Cosel a August Silný na cestě“, která zachycuje historii textilní výroby v Horní Lužici a v Čechách. Kromě toho si budete moci vyzkoušet nejrůznější tkací techniky.

To vše se odehraje pro malé i velké v neděli 18. března od 11.00 do 17.00 hodin. K dispozici bude i nostalgický dětský vláček a samozřejmě bude mít celé dění na trhu pod dozorem loupežnický hejtman Karásek s jeho kumpány.

Další informace najdete na stránkách www.karaseks-revier.de

 -r-

 

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail