Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rumburský Větrník je znovu na začátku, nebo u konce

Rumburk • Ministerstvo práce a sociálních věcí zamítlo žádost rumburského Mateřského centra Větrník o letošní dotaci. Větrníku tak chybí 140 tisíc korun na další rozvoj a bojuje o holou existenci.

necas

„Výsledky letošního dotačního řízení nás zaskočily a rozhořčily, protože nás vrací zpět na začátek našeho snažení, v horším případě dokonce na jeho konec,“ netají se svým zklamáním a obavami Andrea Semerádová z Mateřského centra a dodává: „Jsme ale rozhodnuté za Větrník bojovat dál všemi možnými způsoby.“

Naději hledají organizátorky i v jednání s vládní zmocněnkyní Monikou Šimůnkovou, která navštívila centrum na podzim i s premiérem Petrem Nečasem, a oba při té příležitosti vyjádřili Větrníku a jeho organizátorkám svůj obdiv a podporu.

Začalo to nevinně a dobrovolně

Mateřské centrum Větrník v Rumburku založilo několik maminek malých dětí již v roce 2006. Tehdy všechny dobrovolně a zdarma organizovaly společné činnosti spojené s výchovou dětí a aktivním trávením času na rodičovské dovolené. O tři roky později, kdy se většina »větrnic« vrátila do zaměstnání, vyvstala otázka, co bude s Větrníkem dál. Tehdy jim pomohlo město Rumburk, které pronajalo Větrníku prostory a podpořilo je i dotací na pokrytí nejnutnějších provozních nákladů.

V roce 2010 se začalo blýskat na lepší časy. Větrník získal dotaci od Úřadu práce v Děčíně a centrum tak mohlo vytvořit veřejně prospěšné místo pro jednu z maminek, která se mohla centru věnovat dál a rozvíjet jeho činnost.

V loňském roce byl Větrník opět úspěšný a díky dotaci z Ministerstva práce a sociálních věcí se mu po několika letech dobrovolnické činnosti podařilo pozvednout své aktivity na profesionální úroveň. Podstatně rozšířilo nabídku služeb, mohlo zajistit vyškoleného zaměstnance a zprovoznit centrum na každý den.

Bez peněz to dál nepůjde

Letošní dotace měla Mateřskému centru zajistit další profesionalizaci, udržení každodenního provozu a rozšíření činnosti o další aktivity.

Neúspěch v dotačním řízení však tyto plány zhatil. A co hůř, ohrozil i další existenci Větrníku.

„Pro nutné udržení chodu Mateřského centra v současné podobě potřebujeme alespoň 140 tisíc Kč, z nichž je financován plat zaměstnance a nutné provozní výdaje. Ostatní činnosti související s chodem centra i nadále vykonáváme dobrovolně a zdarma,“ vysvětluje Andrea Semerádová.

„Pochopitelně, že MPSV není jedinou organizací, u které hledáme pomoc. Sítě rozhazujeme na všechny strany. Ruku nám podal například Krajský úřad Ústeckého kraje nebo Lužická nemocnice v Rumburku. Ale podpora ze strany ministerstva je pro nás stěžejní a neúspěšná žádost o dotaci má v tuto chvíli pro naše centrum následky v podstatě likvidační,“ zdůrazňuje.

Pokud se Větrníku nepodaří sehnat potřebnou částku, hrozí mu v podstatě zánik. Jako nouzové řešení organizátorky vidí v mamince dobrovolnici, která by byla ochotná jistou dobu vést centrum během své rodičovské dovolené zadarmo. Tak jako dříve, u zrodu Mateřského centra. V tuto chvíli je však i toto snažení neúspěšné.

gdo

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail