Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Lužická nemocnice získala od Rumburku dotaci ve výši deset milionů korun

Rumburk • Poskytnutí desetimilionové dotace z rozpočtu města schválili pro Lužickou nemocnici rumburští zastupitelé. Nemocnice tyto prostředky hodlá využít k nákupu zdravotnického zařízení.

„I přes vysoké tempo pokračující obnovy vybavení a oprav je (v nemocnici, pozn. red.) stále v některých případech používána zdravotnická technika a vybavení zastaralé a dnes již ne zcela vyhovující,“ vysvětluje v dopise zastupitelům důvody žádosti o dotaci místopředseda představenstva Petr Urban.

Projednávání žádosti si však vyžádalo delší diskuzi. Někteří zastupitelé, v čele se starostou města Jaroslavem Sykáčkem, navrhovali poskytnout nemocnici pouze sedm milionů. Argumentovali tím, že jsou ve městě i jiné budovy, které potřebují opravy, například budova rumburské radnice.

Tyto důvody však neobstály proti argumentům zastupitelů – lékařů. Ti poukazovali na to, že se dlouhé desítky let do nemocnice neinvestovalo a některé provozy jsou dnes již dost zchátralé a poničené, což ztěžuje nejen pracovní podmínky lékařského a zdravotnického personálu, ale mnohdy i pobyt pacientů. Nakonec se lékařům podařilo přesvědčit i značnou část zastupitelstva, a to rozhodlo poskytnout nemocnici částku vyšší.

Z uvedené částky tak nemocnice hodlá zakoupit videokolonoskop pro gastroenterologické pracoviště za 440 tisíc korun, monitory vitálních funkcí za 200 tisíc korun a antidekubitní matrace celkem za 250 tisíc korun. Téměř dva miliony korun by měly pokrýt náklady na rekonstrukci dětského oddělení a více než tři miliony korun bude nutné investovat do doplatku za nákup CT přístroje a nákup injektoru kontrastních látek pro CT pracoviště.

Nemocnice také chystá modernizaci rentgenového pracoviště na interním oddělení V Podhájí, včetně stavebních úprav, což si vyžádá přibližně třímilionovou investici. Pracoviště bude po rekonstrukci vybaveno dvěma zánovními rentgenovými přístroji v celkové hodnotě 600 tisíc korun. Ty počátkem tohoto roku zakoupilo vedení nemocnice v dražbě z majetku nemocnice v Kutné Hoře, která je v insolvenci.

Za milion a dvě stě tisíc korun doplní nemocnice chirurgické, gynekologické a endoskopické nástroje.V souvislosti s digitalizací rentgenového pracoviště počítá nemocnice s vybudováním nového datového úložiště, v němž by mělo být uložené značné množství dat vyprodukovaných digitálními rentgenovými přístroji a CT zařízením. To bylo zakoupeno v závěru minulého roku.

gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail