Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Studenti z výběžku se vydali na zkušenou do Lipska

Podpora školství z fondů Evropské unie je občas předmětem kritiky, ale přesto se někdy díky ní uskuteční užitečná akce. Například začátkem března se osm žáků žádaného maturitního oboru Mechanik seřizovač střední školy VOŠ a SŠ Varnsdorf zúčastnilo velmi zajímavé odborné stáže v Německu.

lipsko Studijní pobyt se uskutečnil v Technologickém a výukovém centru v Lipsku v rámci projektu Leonardo da Vinci. Pobyt byl zaměřen nejenom na rozvoj odborných a jazykových znalostí, ale i na zlepšení mobility žáků.

Výuka probíhala v moderně vybavených teoretických učebnách i odborných dílnách. Celý areál školy je vybudován z bývalého hlubinného dolu včetně zachovalé těžní věže. „Naši žáci zde programovali CNC soustruhy a hned v praxi tyto programy používali na CNC soustruzích s německým ovládáním, což vyžadovalo značné jazykové úsilí, i přes dovednosti získané na podobných strojích ve škole,“ vysvětluje Alois Krejčí, který výpravě zajišťoval pedagogický a tlumočnický doprovod. Součástí odborně zaměřené části pobytu byly i návštěvy místních strojírenských podniků, například závodu na výrobu ozubených kol a převodovek nebo úplně nového ohromného provozu automobilky BMW.

Samozřejmě i volný čas byl vyplněn. Odpoledne a o víkendech se žáci seznámili s městem, navštívili několik muzeí a také památník Bitvy národů. Okolí Lipska si prohlédli z nejvyššího mrakodrapu města, patřícího místní univerzitě. Zkrátka nezůstal ani sport, studenti si zahráli kopanou, stolní tenis a celé odpoledne si užili v aquaparku.„Pobyt se velmi líbil, ubytování i stravování bylo perfektní a byla to akce, na kterou budou účastníci určitě dlouho vzpomínat. Čtrnáct dní se zdálo jako hodně dlouhá doba, ale poslední den se nikomu nechtělo domů do běžného života,“ shrnul dojmy z výpravy za poznáním Alois Krejčí.

 -r-

Tisk Tisk | E-mail E-mail