Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Nesplněný slib – speciální jednotka ve Varnsdorfu zatím není

policie

Šluknovský výběžek • Nová speciální pořádková jednotka, jejíž vznik slíbili v minulém roce ministr vnitra Jan Kubice a policejní prezident Petr Lessy, měla zahájit k 1. dubnu svou činnost. Ale nestalo se tak. Jednotka nebyla dosud vybudována a Šluknovsko jezdí chránit policisté z celého Ústecka.

Znepokojivé informace, které v březnu přinesla média o tom, že speciální pořádková jednotka na Šluknovsku nakonec nebude, byly bohužel pravdivé. Přitom ještě 28. března ujišťoval policejní prezident Petr Lessy hejtmanku Ústeckého kraje Janu Vaňhovou a starosty Šluknovska, že jednotka vznikne. Ale zůstalo jen u slov.

Na vznik speciální pořádkové jednotky, která měla zatím sídlit ve Varnsdorfu a dohlížet na bezpečnost na Šluknovsku, vyčlenilo policejní prezidium původně 60 milionů korun. Nakonec ale dostalo údajně jen třicet milionů. I proto měl být snížen plánovaný počet policistů ze sto osmdesáti na padesát.Policejní prezident to komentoval slovy: „Vznik jednotky bude pozvolnější, nebude plně obsazena, ale nic nebrání v jejím budování. Do konce roku bude mít tento útvar sto policistů a cílově asi 170 až 180 lidí,“ tvrdil Lessy.

Nakonec ale na Šluknovsku nový speciální tým nevznikl. I když shodně ministerstvo vnitra i policejní prezidium tvrdí, že jednotka určitě vznikne, není v tuto chvíli vůbec jasné, kdy se tak stane, kolik bude mít členů a kde bude sídlit.

Na bezpečnost ve Šluknovském výběžku tak od 1. dubna dohlíží padesátka policistů z celého Ústeckého kraje.

Jak uvedl Děčínský deník, nové posily se budou na Šluknovsku střídat ve dvou přibližně čtyřdenních turnusech. Na jednu směnu připadne 25 policistů. Během jednotlivých směn budou ubytováni v policejním zařízení ve Starých Křečanech.

„Počet hlídek zůstane stejný jako doposud, kdy na Šluknovsku sloužily speciální pořádkové jednotky. Lidé by si tedy neměli ničeho všimnout,“ sdělila deníku policejní mluvčí Šárka Poláčková.Starosta Rumburku Jaroslav Sykáček nevsází ale jen na speciální jednotku. Podle něj jsou pro bezpečnost regionu stejně důležití i policisté na obvodních odděleních: „Apeluji na to, aby jejich početní stavy a akceschopnost byly i nadále zachovány minimálně v rozsahu, jaký je teď. Jinak nebude možné bezpečnost na Šluknovsku zajistit i přes přítomnost speciální jednotky,“ zdůraznil Sykáček.

gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail