Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rumburk bude i nadále spolupracovat s Agenturou pro sociální začleňování

Rumburk • Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková a ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček společně představili 20. března v Rumburku starostům Šluknovska výsledky analýzy migračních trendů ve Šluknovském výběžku. Při té příležitosti projevili zájem i nadále pokračovat ve společné spolupráci s městy na Šluknovsku při řešení problémů se sociálně slabými.

Podle analýzy migračních trendů, která vznikala v závěru minulého roku, se do regionu nestěhují stovky chudých lidí z celé republiky, jak se dosud tvrdilo. „Sociálně slabí lidé na Šluknovsku migrují převážně mezi jednotlivými městy v rámci Šluknovského výběžku. Tato migrace není nijak řízena ze strany samospráv, je způsobená především malou stabilitou a udržitelností bydlení. Někteří naopak zůstávají dlouhodobě na ubytovnách, kde platí za bydlení horší kvality vyšší částky než nájemníci v okolí,“ představil závěry analýzy Martin Šimáček a jeho slova potvrzuje i Monika Šimůnková: „Nepotvrdily se zprávy o příchodu stovek chudých lidí z různých částí republiky na Šluknovsko. Lidé na Šluknovsku migrují především za dostupným bydlením v rámci regionu. Migrací v loňském roce nebyly nejvíce zasaženy Rumburk a Varnsdorf, ale především Jiříkov a Šluknov,“ dodala zmocněnkyně.

Výzkum také potvrdil obecně zhoršující se sociální situaci v regionu a jeho zvyšující se chudobu.

„Výsledky výzkumu jsme představili starostům na jednání Sdružení pro rozvoj Šluknovska. Výzkum nebereme jako konfrontaci, ale naopak jako příležitost, jak na základě co nejobjektivnějšího poznání situaci změnit a alespoň částečně vyřešit,“ vysvětluje další postup Monika Šimůnková.Agentura vypracovala také návrhy řešení, o nichž bude se starosty debatovat přibližně na konci dubna.

Spolupráce může být přínosem.

V posledních měsících byla Agentura terčem kritiky většiny starostů ze Šluknovska, ale i z jiných oblastí. Spolupráci s ní ukončila města Duchcov a Chomutov. Zdálo se, že stejný osud čeká agenturu i na Šluknovsku.

Schůzka v Rumburku se zástupci pěti měst ze Šluknovska však přinesla na spolupráci nový pohled.

„Já velmi doufám, že spolupráce agentury s městy na Šluknovsku bude dál pokračovat. A i když došlo k nějakým nesrovnalostem a mediálním přestřelkám, je nutné si uvědomit, že řešení problémů, se kterými se Šluknovsko potýká, je na prvním místě a spolupráce všech dotčených subjektů může být pro tato řešení přínosem,“ uvedla Monika Šimůnková.Dodala také, že součástí nové spolupráce bude i změna stylu práce a komunikace.

„Došli jsme k závěru, že některé věci musíme dělat trošku jinak. Jednou z hlavních změn je především výměna lokálního konzultanta pro Rumburk, Varnsdorf, Šluknov a Jiříkov, kde jsou problémy se sociálně slabými nejpalčivější. A věřím, že tato změna významnou měrou přispěje i ke zlepšení spolupráce s těmito městy,“ dodala.

Spolupráci zvažuje i Rumburk
Zástupci rumburské radnice, místostarostové Darek Šváb a Alena Winterová mají zájem o spolupráci s agenturou na přípravě dvou konkrétních projektů. „Chtěli bychom s vámi spolupracovat na projektu přípravy a vybudování azylového domu pro matky s dětmi a na vybudování sociální firmy,“ uvedl při setkání Darek Šváb. Ten si spolupráci s agenturou představuje jako partnerství a ne jako formu diktátu a příkazů, jak to představitelé rumburské radnic vnímali dosud. „Výsledkem takovéto spolupráce nemůže být jen další analýza, ale musí to být realizace konkrétního projektu. Jinak to pro nás nemá smysl,“ doplnil Darek Šváb.

O dalších krocích na řešení problematiky sociálně slabých se bude jednat koncem dubna, a to přímo na setkání s hejtmankou Ústeckého kraje paní Janou Vaňhovou.

                       gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail