Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rumburští kriminalisté slaví úspěch, rozprášili gang zlodějů aut

Rumburk • Více než půlroční pátrání rumburských kriminalistů probíhající v hlubokém utajení bylo korunováno úspěchem. Podařilo se jim během několika chvil zlikvidovat desetičlenný gang ze Šluknovského výběžku, který se měl specializovat na krádeže aut. V policejní síti uvízlo devět členů gangu, včetně jejich šéfa.

Policejní pátrání, ale i příprava náročné operace probíhaly v naprostém utajení. Hrozilo totiž, že by informace o vyšetřování a o chystaném zátahu mohly uniknout ke členům zlodějské skupiny a plány kriminalistů zhatit.„O tom, že se akce povedla, svědčí i to, že při zatýkání zásahovou jednotkou byl šéf gangu, který pochází z Bulharska, natolik překvapený, že se nezmohl na vůbec žádný odpor,“ řekl Rumburským novinám policista, který zná podrobnosti vyšetřování, ale nepřeje si být jmenován. Redakce však jeho jméno zná.

„Někteří členové skupiny kradli vozidla, další členové potom buď na jiné technické průkazy, nebo na čistopisy technických průkazů vozidla legalizovali a dávali je do oběhu,“ řekl pro televizi Nova, která jako první o celé události informovala, jeden z kriminalistů. Bulharský boss, podle policie, sám auta nekradl, pouze sháněl falešné doklady.

Do přísně utajované zásahové akce bylo nasazeno celkem šedesát policistů z Rumburku, České Lípy a ze zásahové jednotky. Policisté měli vytipované dvě lokality, kde by se mohl šéf zlodějů aut nacházet, a na obě místa vtrhli ve stejnou chvíli. První tip však nevyšel, avšak o několik vteřin později byl šéf gangu dopaden na druhém místě v bytě jeho přítelkyně.

„Během akce zadrželi strážci zákona sedm osob převážně ze Šluknovska, ale také jednu z Českolipska. Zadržení putovali do cel,“ uvedl děčínský policejní mluvčí Vojtěch Haňka a dodal, že padlo deset obvinění z legalizace výnosů z trestné činnosti.Zadržen byl také pracovník autoservisu, který prý na kradených vozech falšoval sériová čísla.

„Při domovních prohlídkách bytových i nebytových prostor v Rumburku a jeho okolí nalezli policisté sedm automobilů se změněnými identifikátory. Většinou se jednalo o vozy značky škoda, dále jeden Volkswagen a jeden Ford. Dále byly nalezeny vyplněné technické průkazy i jejich čistopisy,“ řekl Haňka.

Skupina se specializovala na krádeže aut, která se dají snadno prodat, například Superby, Octavie a Passaty. Gang operoval nejen na území Česka, ale také sousedního Německa a Polska. Zde také kradená auta gang prodával.

Podle tiskového mluvčího Haňky hrozí obviněným až pětileté vězení.     

gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail